لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۳۸

هشدار کری درباره پیامدهای احتمالی فروپاشی دولت خودگردان فلسطینی


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه پنجم دسامبر نسبت به پیامدهای فروپاشی حکومت خودگردان فلسطینی برای دولت اسرائیل هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، از اول ماه اکتبر که دور تازه درگیری‌ها بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی آغاز شده، دستکم ۱۰۹ فلسطینی، ۱۷ اسرائیلی و یک آمریکایی کشته شده‌اند.

طبق این گزارش، مقام‌های اسرائیلی به طور ضمنی می‌گویند که احتمالا خشونت‌ها ادامه خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید، فلسطینی‌ها از چند دهه مذاکرات بی‌سرانجام برای حل مناقشه با اسرائیل نا‌امید شده‌اند، این در حالی‌ است که آنها اعتماد خود به رهبری محمود عباس را نیز از دست داده‌اند.

جان کری در سخنرانی در موسسه «بروکینگز در واشینگتن» گفته است: من هیچگاه ندیده بودم که محمود عباس این گونه مایوسانه درباره احساس نا‌امیدی مردم فلسطین حرف بزند.

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن در خواست برای پایان دادن به خشونت‌ها بین فلسطینی‌ها و اسرائیل تصریح کرده است، میزان بی‌اعتمادی بین دو طرف، هیچ‌گاه تا این اندازه زیاد نبوده است.

جان کری گفته است: بدون نیروهای امنیتی حکومت گردان فلسطینی، وزارت دفاع اسرائیل مجبور خواهد بود هزاران سرباز را در مناطق کرانه باختری مستقر کند.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده است: «آیا اسرائیلی‌ها برای پذیرفتن عواقب چنین اتفاقی برای فرزندان و نوه‌های خود که در نیروهای وزارت دفاع خدمت خواهند کرد و به طور اجتناب‌ناپذیری با خشونت و درگیری مواجه خواهند بود، آماده‌اند؟»

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهارات خود به مساله شهرک‌سازی‌ها در سرزمین فلسطینی اشاره کرده و گفته است: تداوم گسترش شهرک‌سازی‌ها پرسش‌های صریحی در خصوص مقاصد دراز مدت اسرائیلی‌ها مطرح می‌کند و این اقدام جدا شدن از فلسطینی‌ها را سخت‌تر خواهد کرد.

وی اضافه کرده است: «پاسخ‌های آسانی برای این پرسش‌ها وجود ندارد، ‌اما نمی‌توانیم تلاش برای یافتن راه حل‌هایی که ما را به صلح نزدیک می‌کند را متوقف کنیم.»

به دنبال پیمان اسلو که بین فلسطینی ها و اسرائیل در سال ۱۹۹۳ به امضا رسید، تشکیلات خودگران فلسطین شکل گرفت. این تشکیلات بر آمده از سازمان آزادیبخش فلسطین است و اداره بخش های کرانه باختری و نوار غزه را برعهده داشت. اما درسال ۲۰۰۷ حماس کنترل غزه را دست گرفت.

XS
SM
MD
LG