لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۰۹

جان کربی: موضع آمریکا درباره کناره گیری اسد از قدرت تغییری نکرده است


جان کربی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا

جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به اظهارات بشار اسد در خصوص باقی ماندن در قدرت تا سال ۲۰۲۱ واکنش نشان داده و گفته است که موضع واشینگتن در قبال کناره گیری آقای اسد از قدرت تغییری نکرده و وی نقشی در آینده سیاسی سوریه نخواهد داشت.

جان کربی در نشست روزانه خبری سه شنبه ۱۱ آبان در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات بشار اسد تصریح کرده است: من هم این اظهارات را دیده ام. از دیدگاه ایالات متحده آمریکا تغییری درموضع ما در قبال (بشار اسد) روی نداده است و او نمی تواند در آینده دراز مدت سوریه نقشی داشته باشد.

بشار اسد روز سه شنبه در مصاحبه با رسانه‌های غربی تاکید کرده بود که تاپایان دوره ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۲۱ در قدرت باقی خواهد ماند. وی تصریح کرده بود از آنجا که نیروهای دولتی برنده جنگ در سوریه هستند تغییر سیاسی روی نخواهد داد.

جان کربی با این حال تاکید کرده است که آمریکا هماهنگ با سازمان ملل و «گروه بین المللی حمایت از سوریه» می کوشد تا مذاکرات سیاسی درباره سوریه از سر گرفته شود و زمینه انتقال قدرت در سوریه فراهم شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص اظهارات یک مقام روسیه مبنی بر تعلیق نامحدود مذاکرات صلح سوریه گفته است: فکر نمی کنم روس‌ها به دنبال تعلیق این مذاکرات برای همیشه باشند.

جان کربی اضافه کرده است: آمریکا در خصوص تعلیق نامحدود مذاکرات با روسیه هم نظر نیست و ما نمی خواهیم بشار اسد در آینده سیاسی سوریه نقشی داشته باشد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز سه شنبه کشورهای غربی را متهم کرده بود که قادر به مهار خشونت افراط گرایان در سوریه نیستند و گفته بود که مذاکرات صلح سوریه را به مدت نامشخصی به تاخیر افتاده‌‌است.

اشاره وزیر دفاع روسیه به حملات شورشیان به غیر نظامیان در غرب حلب است.

سرگئی شویگو تصریح کرده است: در نتیجه، چشم انداز از سرگیری مذاکرات برای بازگردان زندگی عادی به سوریه برای زمان نامحدودی به تعویق افتاده است.

جنگ سوریه در آستانه ورود به ششمین سال است و این جنگ تاکنون صدها هزار کشته برجای گذشته و باعث آوارگی میلیون ها نفر شده است.

XS
SM
MD
LG