لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۳۵

اتفاق تاریخی در فوتبال انگلستان: روباه ها قهرمان شدند


هواداران تیم لستر سیتی

در حالی که دو هفته تا پایان لیگ بر‌تر فوتبال انگلستان باقی مانده، باشگاه لستر سیتی یکی از بزرگ‌ترین شگفتی‌های تاریخ این مسابقات را رقم زد و به عنوان نخست رسید.

قهرمانی این تیم در شهرآورد لندن رقم خورد. اگر تاتنهام مقابل چلسی برنده نمی‌شد، قهرمانی لستر به قطعیت می‌رسید. تاتنهام با نمایشی بر‌تر توانست ۲-۰ پیش بیافتد اما در ادامه بازی دو گل خورد تا حتی عنوان نایب قهرمانی‌اش هم به خطر بیافتد. گل دقیقه ۸۳ ادن هازارد بلژیکی، صفحه‌ای تازه به تاریخ لیگ بر‌تر افزود.

لستر در حالی فاتح لیگ بر‌تر شد که دو سال پیش در یک دسته پایین‌تر بازی می‌کردند و هفت سال پیش هم در لیگی که دسته سوم محسوب می‌شود. هشت سال پیش حسین کعبی از ایران نیز مدتی عضو این باشگاه بود.

آخرین باری که تیمی برای نخستین بار در دسته بر‌تر فوتبال انگلستان قهرمان شده، سال ۱۹۷۸ بود و قهرمانی ناتینگهام فارست. در شیوه جدید برگزاری مسابقات که پریمیر لیگ نامیده شده و از سال ۱۹۹۲ اعمال می‌شود، غیر از لستر فقط منچس‌تر یونایتد٬ آرسنال٬ چلسی٬ منچسترسیتی و بلکبرن قهرمان شده بودند.

جمع کل مبلغ قرارداد بازیکنان اصلی این تیم، نیمی از رقم قرارداد کوین دی‌بروین است که برای سیتی بازی می‌کند! این مثال فقط یک استثنا نیست. بازیکنان زیادی در لیگ بر‌تر هستند که مبلغ قراردادشان، به تنهایی بیشتر از ۱۱ بازیکن اصلی لستر است!

اما حالا این بازیکنان نیز تبدیل به ستارگانی گران قیمت شده‌اند. کاسپر اشمایکل که با رقمی ناچیز در معیارهای لیگ بر‌تر به لستر پیوسته، نقش ارزنده‌ای در فتح جام داشت. حالا دیگر می‌توان گفت او زیر سایه پدرش پی‌تر اشمایکل نیست و برای خودش اعتباری مجزا و کارنامه‌ای درخشان دارد.

ریاض محرز الجزایری با ۴۶۰ هزار پوند به لستر پیوست و از بهترین بازیکنان فصل بود. رقم دریافتی او اگر تقسیم بر دقایقی شود که برای تیمش به میدان رفته، از برخی بازیکنان شاغل در لیگ بر‌تر ایران هم کمتر خواهد شد. او حالا پیشنهاداتی از تیمهای صاحب نام جهان دارد که ۶۰ برابر قراردادش با لستر است.

مورد جیمی‌‌ واردی هم از عجایب تاریخ فوتبال است. کسی که تا همین پنج سال قبل در دسته پنجم بازی می‌کرد و کارگر کارخانه بود. با توجه به سن و سالش نیز کسی آینده‌ای برایش متصور نبود اما حالا در ۲۹ سالگی مهاجم تیم ملی انگلستان است و مدعی کسب عنوان آقای گلی لیگ بر‌تر. قیمت او در لستر ۴۰ برابر شده.

لستر در حالی به قهرمانی رسید که تیمهایی نظیر منچستریونایتد، سیتی و آرسنال خریدهای هنگفتی انجام داده بودند. پیش از آغاز فصل، قهرمانی لستر چیزی شبیه یک جوک بی‌مزه بود اما در فوتبال، وقوع هر اتفاقی ممکن است. اگر شده فقط برای یک بار در تاریخ!

سهم کلودیو رانیری در این قهرمانی تاریخی، بسیار چشمگیر است. سابقه سرمربیگری در تیمهای معتبری نظیر ناپولی، فیورنتینا، والنسیا، چلسی، یوونتوس، رم، اینترمیلان و موناکو در کارنامه‌اش ثبت شده.

سرمربی ۶۴ ساله ایتالیایی، در سراشیبی کیفیت تیمهایی که هدایتشان را تاکنون برعهده گرفته، سر از لستر درآورد. حتی خودش هم گمان نمی‌کرد مهم‌ترین افتخار دوران ورزشی‌اش را در این باشگاه رقم خواهد زد.

بازی بعدی آن‌ها در خانه مقابل اورتون برگزار خواهد شد. رقابتی فاقد حساسیت برای هر دو تیم. اهمیت این بازی به خاطر برپایی جشن قهرمانی روباه‌های آبی پوش است.

لستر حالا تبدیل به یک نماد در سایر لیگ‌های فوتبال دنیا شده. یک نمونه عینی و مثال زنده برای باشگاههایی که با کمترین هزینه نسبت به سایر تیم‌ها، بهترین نتایج را گرفته و به صدر جدول رسیده‌اند. حتی در لیگ بر‌تر فوتبال ایران رسانه‌های ورزشی به باشگاه استقلال خوزستان، لقب لستر سیتی ایران را داده‌اند.

XS
SM
MD
LG