لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۸

روسیه «حملات هوایی اسرائیل» به سوریه را محکوم کرد


حملات هوایی به فرودگاه بین المللی دمشق موجب انفجار و آتش سوزی در قرارگاههای نظامی نزدیک به فرودگاه شد.

در پی تشدید حملات هوایی نسبت داده شده به اسرائیل علیه سوریه در ارتباط با حزب الله لبنان، روسیه گفته است «با هر شکل دخالت نظامی در سوریه مخالف است». سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز می گوید،مسکو تعرض به سوریه را محکوم کرده و آن را غیر قابل قبول می داند.

به گزارش خبرگزاری ها، دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین پنجشنبه هفتم اردیبهشت گفت، «حاکمیت سوریه باید محترم شمرده شود».

دمیتری پسکوف در همین حال افزود «ارتش‌های روسیه و اسرائیل در ارتباط نزدیک هستند».

به گفته سخنگوی کرملین، روسیه و اسرائیل از «کانال‌های مختلف به تبادل اطلاعات می پردازند و تیم‌های دو کشور در گفتمان دایمی هستند».

سوریه پنجشنبه تایید کرد که حملات هوایی بامداد این روز علیه فرودگاه بین المللی دمشق موجب انفجار و آتش سوزی در قرارگاههای نظامی نزدیک به فرودگاه شد و آسیب بدنبال داشت.

یک مقام بلندپایه نظامی سوریه، که سانا، خبرگزاری رسمی سوریه نام او را نبرد، گفت، اسرائیل برای بالا بردن روحیه تروریست‌ها این حملات را انجام داد اما «سوریه تا شکست تروریسم به مبارزه ادامه می دهد».

هر چند اسرائیل به طور رسمی حمله تازه به فرودگاه دمشق را تایید نکرده اما ییسرائل کاتز وزیر امور اطلاعاتی اسرائیل در مصاحبه با رسانه‌های کشورش گفت، آنچه که بامداد پنجشنبه رخ داد، «با سیاست‌های اسرائیل همخوانی دارد».

آقای کاتز افزود، اسرائیل هر زمان که از رسیدن سلاح‌های پیشرفته برای حزب الله در منطقه با خبر شود، «اقدام لازم را انجام می دهد».

رسانه‌های اسرائیل مدعی شدند که دو هواپیمای ایرانی، یکی نظامی و دیگری مسافربری، تنها ساعاتی پیش از حمله بامداد پنجشنبه، محموله‌های تازه جنگ افزار را برای حزب الله به سوریه رسانده و آن را در فرودگاه دمشق تحویل دادند که در انبارهای فرودگاه جهت انتقال زمینی به سوی لبنان قرار گرفت.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از «مقامات اطلاعاتی» نوشته است، ایران در فرودگاه دمشق یک «دالان هوایی» برای انتقال جنگ افزار جهت حزب الله ایجاد کرده و سلاح‌ها را با هواپیماهای نظامی و مسافربری به سوریه می رساند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پنجشنبه گفته بود، مسکو تعرض به سوریه را محکوم کرده و آن را غیر قابل قبول می داند.

خانم زاخارووا افزود، «این حملات دستیابی به راه حل سیاسی برای سوریه را دشوارتر می کند».

همزمان، الکساندر لوانتیف فرستاده ویژه اعزامی از سوی رییس جمهوری روسیه به تهران گفت، «اگر معلوم شود که اسرائیل به فرودگاه دمشق حمله کرده، این عمل قابل نکوهش است».

الکساندر لوانتیف در مصاحبه با شبکه لبنانی المیادین افزود، نمی توان این تعرض را با «تدابیر امنیتی»توجیه کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آقای لوانتیف پنجشنبه در تهران با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در مورد سوریه گفت و گو کرده بود.

همزمان، رسانه‌های اسرائیل پنجشنبه شب هفتم اردیبهشت از برخورد نظامی تازه‌ای در حریم هوایی بر فراز مرز اسرائیل و سوریه خبر دادند.

سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که این کشور برای مقابله با یک «شیئی پرنده» که به آسمان اسرائیل رخنه کرد، به شلیک موشک از سامانه آمریکایی پاتریوت متوسل شد.

از مدتی بعد از آغاز جنگ داخلی سوریه،حملات هوایی دیگری نیز علیه هدف هایی در سوریه به اسرائیل نسبت داده شد.

نخست وزیر اسرائیل چندی پیش حمله به فرودگاه نظامی المزه دمشق را تایید کرد اما موارد حملات منتسب به اسرائیل در سوریه، در هفته‌های اخیر به میزان محسوسی افزایش یافته است.

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل که در روزهای گذشته در مسکو بود، چهارشنبه ششم اردیبهشت در دیدار با وزیران خارجه و دفاع روسیه گفت، کشورش با دایمی شدن حضور نظامی ایران و همپیمانان آن در سوریه کنار نخواهد آمد.

ییسرائل کاتز وزیر امور اطلاعات اسرائیل نیز که به آمریکا رفته، چهارشنبه ششم اردیبهشت به رویترز گفت، اسرائیل و آمریکا در حال کار بر روی تفاهمی هستند که مانع از دایمی شدن حضور نظامی ایران در سوریه شود.

آقای کاتز افزود، اسرائیل خواهان اعزام نیروی نظامی آمریکایی بیشتری به سوریه نیست و از طریق مذاکره با روسیه و راهکارهای دیگر می خواهد هدف خود را در جلوگیری از تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه عملی کند.

ایران و حزب الله در جنگ داخلی سوریه که وارد هفتمین سال خود شده، در راستای حمایت از حکومت بشار اسد حضور دارند و پای روسیه نیز از سپتامبر ۲۰۱۵، شهریور ۱۳۹۴ به کارزار سوریه رسیده است.

در همین حال، بنوشته وبسایت اسرائیلی وای.نت، یک افسر ارشد اطلاعاتی اسرائیل در روزهای گذشته گفت، ایران هژمونی خود را در سوریه از دست می دهد و روسیه دست بالا را دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG