لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۷

حسن نصرالله، دبيرکل حزب الله لبنان، روز شنبه سوم مردادماه تاکيد کرده است، ايران پس از توافق هسته ای با شش قدرت جهانی همچنان از همپيمانان خود در منطقه حمايت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، حسن نصرالله در سخنرانی خود در مراسمی برای فرزندان اعضای اين گروه، از کسانی که معتقد بودند ايران پس از توافق هسته ای به حمايت از حزب االله پايان خواهد داد، انتقاد کرده است.

طبق اين گزارش، دبيرکل حزب الله لبنان گفته است: رابطه ايران با همپیمانان خود مبانی ايدئولوژيک دارد و چنین رابطه ای بر منافع سياسی متقدم است.

به گزارش «تسنیم» حسن نصرالله با اشاره به «جمع‌بندی مذاکرات وين و با تأکيد بر اينکه ايران همپيمانان خود را رها نمی‌کند، » گفته است: آیت الله خامنه‌ای «موضع ايران در قبال آمريکا و در قبال جنبش‌های مقاومت را بار ديگر مورد تأکيد قرار داد‬‎، و حزب الله در اين تأکيدها جايگاه ويژه‌ای داشته است.»

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی پس از اعلام توافق هسته ای ايران و شش قدرت جهانی گفته بود، سياست‌های ايران در قبال آمريکا تغييری نخواهد کرد و تهران از حمايت «دوستان» خود در منطقه دست نخواهد کشيد.

علی خامنه‌ای گفته بود:« چه اين متن تصويب بشود و چه نشود، ما از حمايت دوستانمان در منطقه دست نخواهيم کشيد، از ملت مظلوم فلسطين، از ملت مظلوم يمن، از ملت و دولت سوريه، از ملت و دولت عراق، از مردم مظلوم بحرين، از مجاهدان صادق مقاومت در لبنان و فلسطين؛ همواره مورد حمايت ما خواهند بود».

حسن نصرالله در ادامه سخنرانی خود از تحريم های اخير آمريکا عليه رهبران حزب الله انتقاد کرده است.

دبيرکل حزب الله گفته است:«ما حساب های بانکی هم نداريم. بنابراين اين تحريم ها هم چيزی را تغيير نمی دهند.»

به گزارش رويترز، وزارت خزانه داری آمريکا روز سه شنبه گذشته سه مسئول نظامی حزب الله با نام های«مصطفی بدرالدين ، ابراهيم عقيل و فواد شکر را به دليل نقش آنها در حمايت از حکومت بشار اسد و جنگ داخلی سوريه مورد تحريم قرار داد.

وزارت خزانه داری آمريکا همچنين يک تاجر لبنانی را به اتهام خريد سلاح برای حزب الله و انتقال انها به سوريه مورد تحريم قرار داده است.

در همين حال، به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، دبيرکل حزب الله در اين سخنرانی همچنين گفته است:«من بارها گفتم ما در حزب الله هيچ طرح مالی،تجاری و سرمايه گذاری نداريم و به روشنی منابع مالی خود را اعلام می کنيم و زمانی که از ايران پول می گيريم نيازی به افشاگری ويکيليکسی نداريم و به روشنی می گويم که از حمايت مادی و مالی جمهوری اسلامی ايران بهره منديم و افتخار می کنيم که چنين حمايتی را به دست می آوريم و همچنين جمهوری اسلامی ايران نيز افتخار می کند که از جنبش های مقاومت حمايت می کند بنابراين هيچ ابهامی در اين کمک ها وجود دارد.»

آمريکا همواره از سياست ها جمهوری اسلامی ايران در حمايت از گروه هايی مانند حزب الله انتقاد کرده است.

در همين زمينه، جان کری ۳۰ تيرماه اظهارات علی خامنه ای در خصوص سياست های ايران در منطقه ابراز نگرانی کرد.

جان کری تاکيد کرد که به باور او هم‌پيمانان عرب ايالات متحده از «توان» رويارويی با «مداخله ايران در منطقه» برخوردارند.

وزیر امور خارجه آمریکا تصريح کرد: «باور باراک اوباما، رئيس جمهور، و ارزيابی‌های نظامی و اطلاعاتی ما اين است که اگر آنها [هم‌پيمانان عرب] سازماندهی درستی انجام بدهند، تمامی کشورهای عرب، در ارتباط با دفع اين گونه فعاليت‌ها، توان بالقوه و استفاده‌نشده‌ای دارند که بسيار بسيار قابل توجه است.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG