لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۴۱

استقبال اوباما از تعيين حيدر عبادی به نخست وزيری عراق


باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، روز دوشنبه ۱۱ اوت از تعيين حيدر عبادی به عنوان نخست وزير جديد عراق، استقبال کرده و آن را گامی به جلو دانسته است.

رييس جمهوری آمريکا درباره تعيين نخست وزير جديد عراق گفته است: اين گامی مهم رو به جلو در راستای تشکيل دولت جديد عراق است، دولتی که می تواند جامعه عراق با تنوع قومی را متحد کند.

به گزارش رویترز،‌ باراک اوباما همچنین گفته است که در تماس تلفنی خود با حیدر عبادی از او خواسته است تا هر چه سریعتر برای تشکیل یک کابینه فراگیر اقدام کند.

روز دوشنبه فواد معصوم، رييس جمهوری عراق، از حيدر عبادی، معاون رييس مجلس اين کشور، خواست تا دولت آينده را تشکيل دهد.

این درحالی است که ائتلاف قانون و حزب دعوه اسلامی، از گروه های شیعه عراق، با تعیین حیدر عبادی به نخست وزیری عراق مخالفت کرده اند.

نوری المالکی روز دوشنبه با انتقاد از رييس جمهوری عراق گفته بود که از وی به دليل مامور نکردن بزرگترين ائتلاف گروه های شيعه برای تشکيل دولت به دادگاه فدرال اين کشور شکايت خواهد کرد.

پيشتر گفته می شد که ائتلاف قانون، به رهبری نوری المالکی ۹۰ کرسی را در پارلمان در اختيار دارد به همين دليل می بايست اين ائتلاف مامور تشکيل دولت می شد. اما به گزارش «العالم»، شبکه عربی زبان جمهوری اسلامی، هم اکنون ائتلاف ملی عراق ۱۲۷ کرسی را در پارلمان عراق در اختيار دارد.

براساس قانون اساسی عراق، رييس جمهوری می بايست تا روز دوشنبه بزرگترين فراکسيون پارلمان را مامور تشکيل دولت جديد می کرد.

اين در حالی است که پيشتر گزارش شده بود که دادگاه فدرال عراق «ائتلاف قانون» را به عنوان بزرگترين فراکسيون پارلمان عراق معرفی کرده است. ساعاتی بعد اين خبرتکذیب شد.

در همين حال جان کری، وزير امور خارجه آمريکا،‌ روز دوشنبه ضمن اعلام حمايت از رييس‌جمهوری عراق، به نوری المالکی، نخست‌وزير عراق، هشدار داد تا به گفته او،‌ دست از «تحريک» بردارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ آقای کری گفته است: آمريکا به طور تمام و کمال از فؤاد معصوم، رئيس‌جمهوری عراق، که مسئوليت پاسداری از قانون اساسی را برعهده دارد حمايت می‌کند.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: «اعتقاد داريم روند تشکيل دولت برای حفظ ثبات و آرامش عراق اهميت دارد و اميدواريم که آقای المالکی آب را گل آلود نکند.»

اختلافات سیاسی در عراق به دنبال پیش روی و تصرف بخشی هایی از عراق توسط پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» تشدید شده است و سیاستمداران کرد و سنی خواهان کناره گیری نوری المالکی بودند.

حیدر العبادی از اعضای گروه حزب دعوه اسلامیه عراق و سخنگوی این گروه است و پیش از سقوط صدام حسین در تبعید به سر می برد.

XS
SM
MD
LG