لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۴۶

تظاهرات فلسطينی‌ها در «يوم النکبه» ۱۰ زخمی برجای گذاشت


گزارش‌ها حاکی است که تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی هزاران فلسطینی به مناسبت «یوم النکبه» در روز جمعه ۲۵ اردیبهشت برگزار شد و در درگیری بین تظاهرات کنندگان و سربازان اسرائیلی دستکم ۱۰ نفر زخمی شده‌اند.

«یوم النکبه» (روز نکبت) سالروز استقلال اسرائیل است که فلسطینی‌ها آن را باعث مصیبت برای ملت خود می‌دانند.

امسال مصادف با شصت و هفتمین سالروز «یوم النکبه» است؛ اسرائیل در بهار سال ۱۹۴۸ استقلال خود را اعلام کرد.

بر اساس برنامه ریزی تشکیلات خودگردان فلسطینی، به این مناسبت روز جمعه در شهرهای کرانه باختری مارش عزا به مدت ۶۷ ثانیه طنین افکن شد.

همچنین در نقاط مختلف کرانه باختری، هزاران فلسطینی که اکثراً جوانان و نوجوانان بودند، در تظاهرات و راهپیمایی‌ها بر ادامه تلاش برای استقلال کشور فلسطین تاکید کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌های فلسطینی و اسرائیلی، این راهپیمایی‌ها در کرانه باختری به خشونت کشیده شد و شماری از تظاهرکنندگان زخمی شدند؛ از زخمی شدن دستکم ده نفر خبر داده شد.

همچنین فلسطینی‌های ساکن غزه، مناطق مرزی نزدیک به جنوب اسرائیل را برای برگزاری تظاهرات در این سالروز انتخاب کرده بودند.

در اردوگاه‌های آوارگان فلسطینی در کشورهای دیگر نیز، فلسطینی‌ها روز جمعه در تجمع‌هایی، کلیدهایی را به نشانه امید به بازگشت به سرزمینی که اجدادشان از آن آواره شده‌اند، نشان می‌دادند.

فلسطینی‌ها می‌گویند که استقلال اسرائیل به اخراج صد‌ها هزار نفر از فلسطینی‌های ساکن این سرزمین منجر شده است.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان، در سخنانی به مناسبت سالروز «یوم النکبه»، اسرائیل را به خاطر ادامه شهرک سازی‌ها و ادامه اشغالگری محکوم کرد.

آقای عباس افزود که اکثر کشور‌ها و نهادهای بین‌المللی نیز تشکیل کشور مستقلی برای فلسطینی‌ها را به رسمیت شناخته‌اند.

به گفته رهبر دولت خودگردان فلسطینی، همه «توطئه‌های اسرائیل» برای «نابود کردن آرمان فلسطینی‌ها» با شکست روبرو شده و استقلال فلسطین در حال عملی شدن است.

محمود عباس این سخنان را در سفر به ایتالیا و در آستانه دیدار با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، بیان کرد.

در آستانه سفر رهبر فلسطینی‌ها به واتیکان، دربار کاتولیک‌های جهان روز چهارشنبه اعلام کرد که کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد؛ اعلامیه‌ای که با خشنودی عمیق فلسطینی‌ها و خشم دولت اسرائیل روبرو شد.

احمد بحر، رییس شورای قانونگذاری فلسطین (مجلس) نیز در آستانه «یوم النکبه» بریتانیا را مسئول «نکبت» برای فلسطینی‌ها معرفی کرد و خواهان «پوزش خواهی» این کشور شد.

اشاره احمد بحر به دورانی است که بریتانیا قیمومیت سرزمین‌های فلسطینی را در دست داشت و رهبران وقت یهودی در آخرین ساعات پایان سلطه بریتانیا، استقلال اسرائیل را اعلام کردند.

انفجار «بزرگ» در غزه

همزمان با سالروز «یوم النکبه»، رسانه‌های غزه گزارش داده‌اند در انفجاری که پنجشنبه شب در این باریکه بوقوع پیوسته، بیش از شصت فلسطینی زخمی شده‌اند.

براساس گزارش این رسانه‌ها، انفجار در یکی از پایگاه‌های شبه نظامیان حماس در «بیت لاهیا» در شمال غزه رخ داده است.

منابع وابسته به حماس گفتند انفجار «بزرگ» از راکتی که از جنگ تابستان گذشته میان ارتش اسرائیل با شبه نظامیان فلسطینی باقی مانده بود، ناشی شد.

شاخه نظامی حماس گفت «کار‌شناسان» آن در حال تلاش برای «خنثی کردن» راکت بودند که ناگهان منفجر شد.

ارتش اسرائیل هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG