لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۲۷

پورمحمدی درباره اعدام‌های ۶۷: الان بیشترین حملات به من است و دست هم بر نمی‌دارند


مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه هشتم شهریور در واکنش به نامه اخیر علی مطهری خطاب به وی گفت آیت‌الله خمینی به ما یاد داد که در «زمین دشمن بازی» نکنیم.

به دنبال واکنش‌ها به انتشار فایل صوتی آیت‌الله حسینعلی منتظری در خصوص اعدام‌های دستجمعی سال ۱۳۶۷ و اینکه مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین یکی از اعضای کمیته تصمیم‌گیری درباره اعدام‌های تابستان ۶۷ بود، علی مطهری، نایب رییس مجلس در نامه ای از وی خواست توضیح دهد «آیا شایعات درباره اتفاق سال ۶۷ درباره نحوه اجرای حکم امام [آیت‌الله خمینی] صحت دارد یا خیر؟»

مصطفی پورمحمدی در خصوص نامه اخیر علی مطهری به خبرگزاری مهر گفته است: «امام بزرگوار به ما یاد داد که در زمین دشمن بازی نکنیم و صحنه مبارزه و بازی را، ما تعیین و ترسیم می‌کنیم و نقشه را خودمان می‌کشیم».

به گزارش مهر، وزیر دادگستری ایران همچنین در جلسه شورای عالی قضایی لرستان با اشاره به اینکه «الان بیشترین درگیری، حملات و تهاجم‌ها را دارم و ظاهرا نمی‌خواهند دست هم بر دارند»، تاکید کرده است: «اما من خیلی آرامم و در طول تمام این سالها یک شب هم بی‌خوابی نکشیده‌ام چون سعی کرده‌ام طبق قانون و شرع عمل کنم».

وزیر دادگستری ایران در ادامه با بیان اینکه اگر «حکمی خلاف واقع باشد و بعدا متوجه شویم فشار روانی دارد و قاضی تا آخر عمر درگیر آن حکم می‌شود»، اظهار داشت: «در کار قضا این مهم است که گوش‌تان بدهکار حرف و حدیث و بارک‌الله گفتن‌ها و کف و سوت‌ها نباشد».

این نخستین بار نیست که مصطفی پورمحمدی به نامه علی مطهری در رسانه‌ها پاسخ می‌دهد. وی روز یکشنبه نیز گفته بود: «افتخار می‌کنیم که دستور خدا را در رابطه با منافقین اجرا کردیم و در مقابل دشمنان خدا و ملت با قدرت ایستادیم و مقابله کردیم».

مقام‌های جمهوری اسلامی از سازمان مجاهدین خلق با نام «منافقین» نام می‌برند. این سازمان طی نزدیک به چهار دهه گذشته از اصلی‌ترین گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی بوده است.

در فایل صوتی منتشر شده از دیدار آیت‌الله منتظری با مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی در مردادماه ۱۳۶۷، گفته می‌شود که حسین‌علی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت تهران، ابراهیم رییسی معاون وقت دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وزارت اطلاعات در زندان اوین حضور داشته‌اند.

در اعدام‌های دسته‌جمعی تابستان ۱۳۶۷ هزاران زندانی هوادار سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های چپ مارکسیست اعدام شدند.

نامه علی مطهری به مصطفی پورمحمدی اعتراض برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس را در پی داشته است. محسن کوهکن اعتراض کرده که چرا آقای مطهری در مقام نایب رییس مجلس باید چنین اظهار نظری داشته باشد.

همچنین۲۰ نماینده مجلس خواستار بررسی صلاحیت آقای مطهری برای باقی ماندن در سمت نایب رییسی مجلس شدند.

علی مطهری در پاسخ به انتقاد محسن کوهکن در صحن علنی گفته بود: مسئله نایب رییسی نباید باعث شود که وظیفه نمایندگی فراموش شود.

XS
SM
MD
LG