لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۴۵

شورای اصلاح‌طلبان اصفهان خواستار صدور اعتبارنامه مینو خالقی شد


مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان

علی نکویی رییس شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان اصفهان در سومین نامه خود به حسن روحانی، از رییس جمهوری ایران خواست تا با ابلاغ دستور برای صدور اعتبارنامه مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در مجلس «در جهت جلوگیری از تضییع حقوق مردم و قانونمندی انتخابات، گام موثر دیگری» بردارد.

بر اساس متن این نامه که روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت در تعدادی از وب سایتهای خبری از جمله انصاف نیوز منتشر شده، آقای نکویی یادآوری کرده که پیش از این نیز درباره وضعیت خانم خالقی دو نامه به حسن روحانی نوشته است.

پیش از این علی مطهری نماینده تهران در مجلس نیز چندین بار از وزارت کشور خواسته تا اعتبارنامه خانم خالقی را صادر کند و تهدید کرده که در صورت ارسال نشدن اعتبارنامه این منتخب سوم اصفهان به مجلس، وزیر کشور استیضاح خواهد شد.

در واکنش به این درخواست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران گفته که هیات نظارت اصفهان و بعضی از اعضای هیات اجرایی اعتبارنامه خانم خالقی را امضا نمی‌کنند، بنابراین «اعتبارنامه‌ای وجود ندارد» تا وزارت کشور آن را به مجلس بفرستد.

حسن روحانی تاکید کرده که بعد از برگزاری انتخابات تنها مجلس است که می‌تواند درباره اعتبارنامه یک نماینده تصمیم بگیرد.

در مقابل احمد جنتی دبیر شورای نگهبان روز چهارشنبه با دفاع از رد صلاحیت و ابطال آرای خانم خالقی پس از برگزاری انتخابات گفته بود که «نظارت استصوابی» شورای نگهبان بر انتخابات «عام و در تمام مراحل است».

ماجرای «ابطال» آرای منتخب سوم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، اخیرا به هیئت عالی حل اختلاف قوای سه‌گانه ارجاع شده و در حال حاضر گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که این هیئت هم به نفع شورای نگهبان رای داده است.

در همین حال احمد منتظری از منتقدان حاکمان جمهوری اسلامی در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با «غیرقانونی» دانستن اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت مینو خالقی پس از برگزاری انتخابات از رهبر جمهوری اسلامی خواسته تا «لطمه به آبروی جمهوری اسلامی» را جبران کند.

وزارت کشور و شورای نگهبان درباره تعیین جانشین خانم خالقی نیز اختلاف نظر دارند. در حالی که مقامات شورای نگهبان اعلام کرده‌اند که جانشین او در انتخابات میان دوره‌ای مجلس و در سال ۹۶ انتخاب خواهد شد، از نظر مقامات وزارت کشور منتخب ششم اصفهان که آرای لازم را برای ورود به مجلس کسب کرده باید جانشین خانم خالقی شود.

درهمین حال رئیس شورای هماهنگی اصلاح طلبان اصفهان در نامه خود خطاب به حسن روحانی نوشت: «علی رغم کسب آرای بیش از حد نصاب منتخب ششم (آقای دکتر آجدانی)، محروم کردن مردم اصفهان از داشتن نماینده پنجم ظلم بزرگی نسبت به آنان بوده و چاره اندیشی حضرتعالی را طلب می‌کند».

علیرضا آجودانی منتخب ششم اصفهان نیز از نامزدهای اصلاح طلبان در انتخابات هفتم اسفند ۹۴ بود.

مقامات رسمی یا خانم خالقی تاکنون اشاره‌ای به اصل اتهامات مطرح شده درباره او نکرده‌اند، اما برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی خبر داده‌اند که احمد سالک، منتخب پنجم اصفهان در مجلس، اطلاعاتی را علیه خانم خالقی مانند «عکس او در سفرهای خارجی» و عکس «دست دادن او با مردان» را در اختیار شورای نگهبان قرار داده‌ است.

با این حال احمد می‌رمرشدی عضو پیشین هیات مرکزی نظارت بر انتخابات اصفهان گفته‌ است که اسناد و مدارک استفاده شده علیه منتخب سوم اصفهان در مجلس دهم، نه توسط اصولگرایان بلکه توسط «افرادی از درون جبهه اصلاح‌طلبان» در اختیار شورای نگهبان قرار گرفته‌ است.

عکس‌های بی‌حجاب و منسوب به خانم خالقی در هفته‌های گذشته نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد اما او به شدت هرگونه انتساب آن‌ها به خود را تکذیب کرد.

در همین حال منابع خبری در ایران از بازداشت حامد طالبی خبرنگار سابق خبرگزاری فارس در شامگاه سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت، در ارتباط با انتشار این عکس‌ها خبر داده‌اند.

برخی وب سایت‌ها از حامد طالبی به عنوان مدیر کانال «قیچی» در تلگرام نام برده‌اند که عکس‌هایی بی‌حجاب از زنی را منتشر کرده و او را مینو خالقی معرفی کرده است.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه متن دستور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور را منتشر کرده بود که در آن از معاون امنیتی این وزارتخانه خواسته شده که با همکاری پلیس فتای نیروی انتظامی و در صورت نیاز با مشارکت سایر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عوامل انتشار این عکس‌ها را شناسایی و پرونده آن‌ها را در اختیار قوه قضائیه قرار دهند.

XS
SM
MD
LG