لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۰۸

دست کم ۴۰ پناهجو در آب‌های ترکیه غرق شدند


قایق پناهجویان درنزدیکی یک جزیره یونان (عکس از آرشیو)
قایق پناهجویان درنزدیکی یک جزیره یونان (عکس از آرشیو)

گزارش‌ها حاکی است که درحادثه غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان در روز شنبه ۳۰ ژانویه در آب‌های ترکیه دست کم ۴۰ پناهجو کشته شده‌اند. با این حال نیروهای امدادگر توانسته اند ۷۵ نفر از سرنشینان این قایق را نجات دهند.

رسانه‌های ترکیه می گویند، پس از غرق شدن این قایق در آب‌های ترکیه و در نزدیکی یک جزیره یونانی، نیروهای گارد ساحلی ترکیه به کمک سرنشینان این قایق ۱۷ متری شتافته‌اند که گفته می شود بیش از ۱۲۰ سرنشین داشته است.

محمد اونال سهین، شهردار شهر ایواسیک در نزدیک محل حادثه، به سی ان ان ترک گفته است: احتمالا با توجه به آغاز جستجو شمار کشته‌ها افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرده است: مردم محلی با صدای فریاد کمک سرنشینان این قایق از خواب بیدار شدند و از لحظه تا الان در حال کمک هستیم.

گزارش‌ها حاکی است دستکم ۵ کودک در این حادثه کشته شده اند. یک روزنامه ترک نیز گزارش داده است که سرنشینان این قایق پناهجویانی از سوریه، افغانستان و میانمار بودند.

به گزارش رویترز، از سال گذشته تاکنون بیش از یک میلیون پناهجو وارد اروپا شده اند و دست کم سه هزار و ۶۰۰ پناهجو در طول این مسیر مفقوده شده یا جان خود را از دست داده اند.

حضور در آلمان موقتی است

در همین حال، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، که تابستان گذشته مرزهای این کشور را به روی پناهجویان سوری باز کرد، اینک از سوی جریان‌های سیاسی مختلف به شدت تحت فشار قرار گرفته تا تغییراتی در سیاست های خود در قبال پناهجویان انجا دهد.

خانم مرکل روز شنبه در نشست حزب خود اتحاد دموکرات مسیحی گفت که به رغم کمک‌هایی که پناهجویان می کنیم، باید بگویم که حضور آنها موقتی است.

صدراعظم آلمان تصریح کرده است: می بایست به مردم بگوییم که اسکان این پناهجویان موقتی است و انتظار داریم زمانی که صلح در سوریه برقرار شود و گروه «حکومت اسلامی» در عراق شکست خورد، آنها به کشور خود بازگردند.

به گزارش رویترز، ترکیه که میزبان بیش از دو و نیم میلیون پناهجوی سوری است در ماه نوامبر گذشته به توافقی با اتحادیه اروپا بر سر پناهجویان سوری دست یافت که براساس آن قرار شد اتحادیه اروپا کمکی به مبلغ سه میلیارد یورو در اختیار ترکیه بگذارد.

اما برخی از گزارش‌ها حاکی است که اتحادیه اروپا نیز هنوز تعهدات خود را به طور کامل اجرا نکرده و اعضای این اتحادیه هنوز بر سر تامین کمک مالی مورد نیاز برای تامین نیازهای پناهجویان سوری ساکن ترکیه اختلاف دارند.

XS
SM
MD
LG