لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۳۷

بیانیه وزیر خارجه آمریکا به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات


رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه سوم مه در بیانیه ای به مناسبت «روز جهانی آزادی مطبوعات» تاکید کرده است، روزنامه نگاران نگهبانان آرمان ها و ارزش های دمکراتیک هستند.

آقای تیلرسون در این بیانیه گفته است:«امروز، در روز جهانی آزادی مطبوعات، ما بر تعهدمان نسبت به ترویج اصول آزادی مطبوعات در سراسر دنیا تاکیدی دوباره می کنیم. ما آن مردان و زنانی را گرامی می داریم که به شکلی خستگی ناپذیر، اغلب با تحمل خطرات شخصی، کار می کنند تا داستانهایی را برای ما بگویند که در غیراینصورت انها را نمی شنیدیم. آنها نگهبانان آرمانها و ارزشهای دموکراتیک هستند.»

مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۳ روز سوم ماه مه را به‌عنوان «روز جهانی آزادی مطبوعات» اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ایالات متحده سابقه پرقدرتی در ترویج و حفاظت از آزادی مطبوعات دارد. وزارت امور خارجه ایالات متحده برنامه‌های توسعه‌ای و تبادلی برای افراد مشغول به کار در امور رسانه‌ای ارائه می دهد، از جریان آزاد اطلاعات و اندیشه‌ها در اینترنت حمایت می کند، و ابزار و منابع لازم برای امن نگاه داشتن روزنامه نگاران را فراهم می آورد.»

در پایان این بیانیه آمده است:«پوشش اخلاقی و شفاف اخبار توسط رسانه‌ها برای جوامع آزاد و باز حیاتی است. این امر مسئولیت پذیری را ارتقاء می بخشد و آغازگر گفتگوهای عمومی می شود. جوامعی که بر اساس حکومتداری خوب، جوامع مدنی قدرتمند، و رسانه‌های باز و آزاد ساخته شده باشند، شکوفاتر، با ثبات تر و امن تر هستند.»

در روز جهانی آزادی مطبوعات، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواستار پایان دادن به هرگونه سرکوب و فشار علیه روزنامه‌نگاران در کشورهای جهان شد.

آنتونیو گوترش در پیام خود از دولت‌های جهان خواست تا از رسانه‌های آزاد پشتیبانی کنند و به سرکوب روزنامه‌نگاران پایان دهند.

دبیرکل سازمان ملل در پیام ویدئویی‌اش به ‌مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات همچنین گفت:« وجود مطبوعات آزاد برای مقابله با اطلاعات غلط رو به افزایش در جهان ضروری است».

XS
SM
MD
LG