لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۷

روسیه از احتمال توفق با آمریکا برای اقدام مشترک در حلب خبر داد


سرگئی شویگو،وزیر دفاع روسیه

در حالی که سرگئی شویگو،وزیر دفاع روسیه از توافق احتمالی با آمریکا براي اقدام مشترك درحلب خبر داده، یک منبع نظامی این کشور گفته است، مسکو خواستار استفاده از حریم هوایی ایران و عراق برای پرتاب موشک‌های کروز شده است.

به گزارش اینترفکس، یک منبع نظامی روسیه روز دوشنبه گفته است، هفته گذشته وزارت دفاع روسیه در خواست استفاده از حریم هوایی برای پرتاپ موشک کروز را با ایران و عراق در میان گذاشته است.

طبق این گزارش روسیه قرار است از روز دوشنبه یک مانور نظامی در دریای خزر انجام دهد.

در همین حال به گزارش رویترز رسانه روسیه گزارش داده اند که سرگئی شویگو روز دوشنبه گفته است: ما هم اکنون در مرحله بسیاری فعالی از مذاکرات با همکاران آمریکایی خود هستیم. ما گام به گام به یک برنامه نزدیک می شویم، من دارم در خصوص حلب حرف می زنم، برنامه‌ای که به ما اجازه می دهد که به طور مشترک عملیات مشترک برای برقراری صلح اغاز کنیم تا مردم در این سرزمین آشوب زده به خانه‌های خود بازگردند.

در هفته‌های اخیر نبرد بین گروه‌های مخالف بشار اسدکه بخش هایی از حلب را در اختیار دارند و نیروهای دولتی تشدید شده است.

هفته گذشته استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امورسوریه گفته بود که مقام‌های نظامی روسیه و آمریکا پنجشنبه گذشته در خصوص برقراری آتش بس در حلب در ژنو مذاکره کرده اند.

با این حال، الیزابت ترادو، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش خبرنگاران در روز دوشبنه گفته است: ما گزارش‌ها در این خصوص را دیده ایم وخبری برای اعلام نداریم. البته ما مقام‌های روسیه در تماس نزدیک هستیم.

الیزابت ترادو با این حال تاکید کرده است،‌که آمریکا خواهان برقراری آتش بس وسیع تر در سوریه است.

همکاری «ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه »

در همین حال، حسین جابری انصاری، معاون عربی آفریقای وزیر امور خارجه ایران از توافق جمهوری اسلامی ایران و ترکیه برای حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسین جابری انصاری پس از دیدار و مذاکره با همتای روسش در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درباره آثار سفر آقای ظریف به ترکیه و احتمال پیوستن این کشور به ائتلاف ایران و روسیه در منطقه،ترکیه را کشوری مهم و موثر در منطقه دانست.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص «اینکه تحلیلها درباره ایجاد مثلث ایران ، روسیه ، ترکیه چقدر مبتنی بر واقعیت است» گفته است: بجای اینکه در پی شکل گیری قالبهای بسته سه یا چندگانه باشیم که حساسیت بازیگرهای دیگر را بر می انگیزد باید در پی نوعی اجماع سازی و اتفاق نظر کشورها و طرفهای موثر بحران بر محور اصول مشترک باشیم.

ایران و روسیه از متحدان حکومت بشار اسد به شمار می روند در جنگ پنج ساله در سوریه از حکومت این کشور حمایت کرده اند این در حالی است که ترکیه از مخالفان حکومت بشار اسد حمایت می کند.

درهمین حال روز گذشته رسانه ها گزارش کرده بودند که نبردهایی شدیدی در حلب و اِدلِب جریان دارد بیش از ۱۸۰ غیرنظامی، طی دو روز، عمدتا در حلب کشته شده‌اند.

حلب، مهم‌ترین شهر بزرگ سوریه است که شورشیان همچنان بخشی از آن را در کنترل دارند.

«کمیته هماهنگی‌های محلی»، یک سازمان مردم‌نهاد مخالف جنگ که در سوریه فعال است، می‌گوید بیش از ۱۸۰ غیرنظامی از روز جمعه تا یک‌شنبه (۲۲-۲۴ مرداد) در جریان حملات هوایی روسیه و ارتش بشار اسد و نیز حملات شورشیان، کشته شده‌اند. ۲۲ نفر را کودکان و ۲۳ نفر از کشته‌شدگان را زنان تشکیل می‌دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG