لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۳۳

شرکت نفتی آرامکوی عربستان فروش سهام خود را بررسی می‌کند


محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ با مجله اکونومیست گفت که طرحهایی برای فروش سهام آرامکو در دست بررسی است.

آرامکو، شرکت نفت دولتی عربستان سعودی و بزرگ‌ترین شرکت تولید کننده نفت در جهان، روز جمعه اعلام کرد که در چارچوب اصلاحات اقتصادی حکومت و به دلیل کسری بودجه قابل ملاحظه‌، فروش سهام خود را بررسی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این تصمیم در شرایطی اعلام می‌شود که تحت تاثیر کاهش تقاضا بهای نفت خام به نازل‌ترین قیمت در ۱۲ سال گذشته سقوط کرده و این وضعیت به بودجه و توانایی مالی حکومت عربستان سعودی فشار زیادی وارد می‌کند.

آرامکو در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این شرکت گزینه‌های مختلفی را برای فروش سهام و دارایی‌های خود بررسی کرده است. این تغییر ممکن است به صورت عرضه سهام آرامکو در غالب یک شرکت سهامی عام در بازار بورس و یا فروش سهام برخی از موسسات و شرکت‌های زیر مجموعه آن انجام شود.»

در بخش دیگری از بیانیه شرکت آرامکو گفته می‌شود: «این طرح در چارچوب جهت گیری عمومی حکومت برای اجرای اصلاحات اقتصادی گسترده در کشور از جمله خصوصی سازی بخشی از عرصه‌های اقتصاد ی و مقررات زدایی در بازار صورت می‌گیرد که شرکت آرامکو از آن حمایت می‌کند.»

یک روز قبل از اعلام این خبر محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه‌ای با مجله اکونومیست گفت که طرحهایی برای فروش سهام آرامکو در دست بررسی است.

عرضه سهام آرامکو اولین مورد از فروش دارایی‌های یک شرکت نفتی دولتی کشورهای نفت خیز حاشیه خلیج فارس خواهد بود.

شرکت آرامکو افزود که پس از مطالعه گزینه‌های مختلف نتایج آن به هیئت مدیره شرکت ارائه خواهد شد و آن‌ها نیز توصیه‌های خود را به شورای عالی که تصمیم گیرنده نهایی در شرکت آرامکو است، تسلیم خواهند کرد.

از سال گذشته که این شرکت از وزارت نفت تفکیک شد ریاست شورای عالی آرامکو برعهده محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی است.

عربستان سعودی که علاوه بر هزینه‌های همیشگی سیاست منطقه‌ای خود از سال گذشته در یک جنگ پر خرج در یمن نیز درگیر شده تحت تاثیر کاهش چشمگیر بهای نفت خام با چالش‌های مالی بزرگی روبرو است.

هفته گذشته این کشور اعلام کرد که برای سال ۲۰۱۵ حدود ۹۸ میلیارد دلار کسری بودجه دارد، که رقم بی‌سابقه‌ای است. پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن بهای نفت در مرز ۳۴ دلار برای هر بشکه، کسری بودجه عربستان در سال میلادی جدید نیز حدود ۸۷ میلیارد دلار خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید عربستان سعودی برخلاف دهه‌های گذشته که رقم‌های بالایی را به سیستم رفاه اجتماعی و انواع و اقسام یارانه‌ها اختصای می‌داد، در بودجه سال جدید نرخ سوخت، آب و برق و شماری دیگر از خدمات و کالا‌ها را افزایش داده است.

محمد بن سلمان در مصاحبه خود با مجله اکونومیست گفت طرح‌های مربوط به فروش سهام آرامکو در دست بررسی است و احتمالا طی چند ماه آینده در این مورد تصمیم گیری خواهد شد.

او اضافه کرد شخصا در مورد این تغییر خوشبین است و در مجموع به نفع بازار، شرکت آرامکو و شفاف سازی است.

محمد بن سلمان پسر سی و چند ساله ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، علاوه بر ریاست شرکت آرامکو وزیر دفاع و رییس شورای عالی اقتصادی کشور است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاهش شدید بهای نفت خام تا حد زیادی نتیجه سیاست عربستان سعودی و تعداد دیگری از کشورهای عضو اوپک است. این تعداد از اعضای اوپک با هدف تضعیف رقبای خود، به خصوص تولید کنندگان آمریکایی نفت شیل، حاضر نیستند میزان تولید و عرضه نفت به بازار را کاهش دهند.

کار‌شناسان معتقدند که در ‌‌نهایت عربستان سعودی سهم بسیار ناچیزی از سهام آرامکو و یا شرکت‌های زیر مجموعه آن را به بازار سهام عرضه خواهد کرد. به اعتقاد آن‌ها این تغییر محدود در مالکیت شرکت آرامکو روی بازار جهانی نفت تاثیر چندانی نخواهد داشت.

حکومت عربستان سعودی در سالهای اخیر فروش سهام در سایر موسسات و شرکت‌های بزرگ دولتی را آغاز کرده است.

این کشور از سال گذشته به بانک‌ها و موسسات مالی خارجی اجازه داد که به شرط رعایت مقررات در بازار سهام این کشور سرمایه گذاری کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG