لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۳

فرمان پادشاه عربستان برای ایجاد تغییرات در نهادهای امنیتی این کشور 


ملک سلمان، پادشاه عربستان،

گزارش‌ها حاکی است که ملک سلمان، پادشاه عربستان، پنجشنبه ۲۹ تیرماه دستور تغییرات گسترده در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور را صادر کرده است.

به گزارش رویترز، براساس فرمان پادشاه عربستان، یک نهاد امنیتی جدید تاسیس شده است که کنترل همه فعالیت‌های دستگاه‌های امنیتی و ضد تروریستی این کشور را در دست خواهد داشت.

این نهاد جدید «ریاست امنیت کشور» نام دارد و به مثابه یک وزارتخانه فعالیت خواهد کرد. پادشاه عربستان، عبدالعزیز الهویرینی را به عنوان وزیر این وزارتخانه منصوب کرده است.

در حالی این تغییرات اعلام شده است که ماه گذشته عربستان شاهد جابه جایی در سمت ولیعهدی این کشور بود و محمد بن نائف، برادر‌ زاده پادشاه که چهره شناخته‌شده خاندان سعود در میان مقام‌های غربی به‌خاطر اقداماتش علیه القاعده است، از سمت ولیعهدی کناره گیری کرد و محمد بن سلمان، فرزند پادشاه جایگزین وی شد.

به گزارش رویترز، ملک سلمان پنجشنبه دستور چند تغییر دیگر در نهادهای امنیتی و نظامی این کشور را صادر کرده است.

طبق این گزارش، رئیس گارد دربار پادشاهی عربستان نیز تغییر کرده است و سهیل المطیری به عنوان رییس جدید این نیرو منصوب شده است.

مجموعه احکام تغییرات در خبرگزاری دولتی عربستان منتشر شده‌اند. در بخشی از یکی از این فرمان ها آمده است: این تغییرات در راستای رویارویی با چالش امنیتی و برای بالا بردن انعطاف پذیری، آمادگی و سرعت عمل در شرایط اضطراری ایجاد شده‌اند.

رویترز می‌گوید، در حالی بخش‌های امنیتی و اطلاعاتی وزارت کشور در وزارتخانه جدید ادغام می‌شوند که ولیعهد سابق عربستان تا ماه گذشته ریاست این بخش‌ها را به عهده داشت.

طبق این گزارش ملک سلمان همچنین رییس دفتر ولیعهد عربستان را به جایگاه وزیر ارتقا داده است.

یک تحلیلگر مسایل عربستان به رویترز گفته است، اصلاحات در دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی عربستان می‌بایست خیلی زود‌تر از این انجام می‌شد، اما این تغییرات دست‌های وزارت کشور را خواهد بست و قدرت پادشاه را افزایش می‌دهد.

رویترز روز گذشته در گزارشی به ابعاد جا به جایی قدرت در عربستان پرداخته بود.

رویترز با استناد به گفته‌های شماری از مقام‌های عربستان و منابع نزدیک به ولیعهد پیشین آن کشور، گزارشی در مورد نحوه جابه‌جایی قدرت در ریاض منتشر کرده و در عین حال می‌گوید پادشاه فعلی، آماده واگذاری سلطنت به فرزند جوان خود، محمد بن سلمان، می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG