لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۲۲

دانشمند ژاپنی برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۶ شد


یوشینوری اوهسومی

یوشینوری اوهسومی، دانشمند ژاپنی روز دوشنبه به خاطر آزمایش‌های مهم با مخمر که کارکرد مهمی از سیستم ایمنی بدن را برملا کرده، جایزه پزشکی نوبل سال ۲۰۱۶ را دریافت کرد. آزمایش‌های او نشان داده اند که سلولها بخشی از اجزا (ترکیبات) خود را تنزل داده و بازیافت می کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دربیانیه کمیته اعطا کننده جوایز نوبل آمده است،کشف و درک این روند که «اتوفاژی» یا «مکانیسم خودخواری» نامیده می شود به شناخت بهتر از بیماریهایی نظیر سرطان، پارکینسون و دیابت نوع ۲ کمک شایانی می کند.

در بخشی از این بیانیه گفته می شود:«کشفیات اوهسومی به پارادایم جدیدی از شناخت ما در مورد نحوه بازیافت ترکیبات سلولها انجامیده است.»

ارزش نقدی جایزه پزشکی نوبل، اولین جایزه‌ای که برنده آن اعلام می شود ۸ میلیون کرون سوئد معادل ۹۳۳ هزار دلار است.

یوشینوری اوهسومی متولد سال ۱۹۴۵ در شهر فوکوکا ژاپن از سال ۲۰۰۹ استاد انستیتو تکنولوژی شهر توکیو است. او به خبرگزاریهای ژاپنی گفت از دریافت این جایزه «بسیار مفتخر» است.

او در مصاحبه با رسانه‌های ژاپن گفت:«همواره می خواستم کاری انجام دهم که دیگران به آن علاقه‌ای ندارند. به این نتیجه رسیدم که تجزیه سلولها می تواند موضوع جالبی باشد. کارم را از اینجا شروع کردم.»

صاحبنظران پژوهش‌های او را که در سالهای دهه نود میلادی انجام شده «بنیادی» و « پیشروانه» توصیف کرده اند. بخشی از کشفیات او تشخیص ژن هایی است که اتوفاژی را کنترل می کنند. این کشفیات اهميت فراوانی دارد چون نشان می دهد چه خطایی در کارکرد ژن‌ها می تواند به بیماریهای متفاوتی منجر شود.

دیوید روبینستاین، از مدیران مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه کمبریج گفت یوشینوری اوهسومی «ابزارهای بسیار مهمی» را در اختیار جامعه علمی جهان قرار داده که به شناخت نقش اختلال اتوفاژی در بروز بیماریهایی نظیر سرطان، بیماریهای عفونی و یا پارکینسون کمک می کند.

کریستر هوگ، پروفسور انستیتو کارولینسکا در سوئد به خبرگزاری رویترز گفت این تحقیقات به شناخت از روندهای مهم در تغییرات بدن انسان مثل دوران رشد، کهنسالی و یا ابتلا به بیماریهای جدی کمک شایانی کرده است.

«در مراحل اولیه رشد انسان تمامی اعضای بدن مرتب در حال بازسازی هستند و این به رشد بدن منجر می شود . بدن باید سلولها و اجزاء کهنه را از بین برده و ساختارهای جدیدی را خلق کند. در دوران کهنسالی بدن باید بخشی از ساختارهای خود را حذف کند و اتوفاژی همان سیستمی است که این کار را انجام می دهد.»

«اگر کار این سیستم، یعنی پروتئین‌ها و ژن‌های دخیل در روند اتوفاژی مختل شود بدن نمی تواند خود را از پس مانده‌های این تصفیه پاکسازی کند و در نتیجه انبار شدن این ضایعات در بدن افراد بیمار می شوند.»

اهدا جوایز نوبل در رشته‌های علوم، ادبیات و صلح براساس وصیتنامه آلفرد نوبل مخترع دینامیت و کارخانه دار سوئدی از سال ۱۹۰۱ آغاز شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG