لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۷

مقام‌های سوئد به طور رسمی برای یکی از قهرمانان این کشور در دوران جنگ جهانی دوم که بیش از هفت دهه پیش ناپدید شده بود،گواهی فوت صادر کردند.

رائول گوستاو والنبرگ از شناخته شده‌ترین چهره‌های سوئد در دوران جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود که گفته شده ده‌ها هزار یهودی مجارستان را از مرگ در کمپ‌های نازی‌ها، نجات داده‌است.

رائول گوستاو والنبرگ، ۱۰۴ سال پیش در نزدیکی استکهلم و در خانواده‌ای متمول به دنیا آمده بود. در آمریکا معماری خوانده بود و در دهه سیِ زندگی اش، در سال ۱۹۴۴ برای ماموریتی حساس به بوداپست ،‌پایتخت مجارستان که در تصرف نازی‌ها بود فرستاده شد.

در آن سال چند ماهی از آغاز انتقال یهودیان به کمپ هایی چون آشویتس می گذشت ووالنبرگ در پوشش دیپلماتیک برای نجات جان دهها هزار یهودی باقی مانده، به مجارستان رفت. او در طول این زمان موفق شد بنا بر برخی گزارشها، حدود بیست هزار پاسپورت حمایتی ، که راه فرار برای یهودیان را می گشود، صادر کند. او همچنین چندین ساختمان در بوداپست را با این توجیه که خاک سوئد محسوب می شوند، مانند کتابخانه سوئد یا مرکز تحقیقات سوئد ثبت کرد و از آنها برای پنهان کردن یهودیان استفاده کرد.

اما رائول والنبرگ که از او با عنوان شیندلر سوئدی یاد می شود، یک سال بعد در پی محاصره بوداپست توسط ارتش سرخ نیروهای شوروی، بازداشت و ناپدید شد. و این سرآغاز یکی از معماها و اختلافات بین اتحاد جماهیر شوروی سابق و غرب در دهه‌های بعد شد.

مقام‌های شوروی که سالها می گفتند اطلاعاتی درباره والنبرگ ندارند،‌ سیزده سال پس از بازداشت او گفتند که او در سال ۱۹۴۷در زندان مخوف لوبیانکا، مقر کا گ ب در مسکو و در پی سکته قلبی درگذشته است اما آنطور که بارها گزارش شده، برخی شاهدان گفته اند که او را پس از این تاریخ دیده اند. از همین رو هم خانواده او همچنان در پی یافتن اثری از والنبرگ بودند. در سال ۱۹۸۹ گذرنامه و برخی وسایل شخصی والنبرگ به خانواده‌اش تحویل داده شد ولی تلاش‌های آنها در بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هم ادامه یافت و گروه تحقیقی در این زمینه به صورت مشترک توسط روسیه و سوئد تشکیل شد که به هیچ نتیجه‌ای نرسید.

حال ۷۱ سال پس از ناپدید شدن والنبرگ، در پی درخواست خانواده او برای دریافت گواهی فوت از اداره مالیات، در نهایت، به صورت رسمی، دولت سوئد تصمیم گرفت درگذشت او را ثبت کند. تاریخ مرگ او هفت سال پس از ناپدید شدنش ۳۱ ژوئیه ۱۹۵۲، در نظر گرفته شده است.

رائول گوستاو والنبرگ تنها در اسراییل به عنوان قهرمان دوران جنگ جهانی دوم شناخته نمی شود. در سال ۱۹۸۱، تام لانتوس از نمایندگان کنگره آمریکا، که خود یکی از کسانی بود که توسط والنبرگ نجات یافت، با ارائه طرحی خواستار اعطای شهروندی افتخاری به رائول والنبرگ شد. رائول گوستاو والنبرگ همچنین شهروند افتخاری کانادا، مجارستان، استرالیا و اسراییل است.

  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت تحولات سیاسی و دیپلماتیک از جمله فراز و فرودهای مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را از نزدیک دنبال کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG