لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۷:۰۳

کناره‌گیری از لیگ دسته اول فوتبال ایران به خاطر «دفاع از دین اسلام»


انصراف در میانه مسابقات و کناره‌گیری از ادامه رقابتها در فوتبال ایران عادی شده اما برای نخستین بار در سطح فوتبال حرفه‌ای جهان، یک باشگاه به خاطر "دفاع از دین اسلام" از حضور در ادامه مسابقات صرف نظر کرده.

این اتفاق در دسته اول باشگاه‌های ایران رخ داده و تیم سیاه‌جامگان مشهد با صدور بیانیه‌ای، درباره اقدام بی سابقه خود نوشته: «دشمنان اسلام در دنیا برای نابودی اسلام شمشیر تیز کرده‌اند، در کرمانشاه، اتفاقاتی افتاد که جای بسی تامل دارد. بلاشک از احقاق حقوق اسلام دست نخواهیم کشید، اگر ساکت بنشینیم بایستی در مسلمانی خود تردید کنیم.»

سایت این باشگاه با اشاره به حضور در ورزشگاه کارگران کرمانشاه برای بازی با تیم راهیان نوشته: «اگر هزاران کیلومتر آن طرف‌تر از مرزهای ایران توسط دشمنان قسم‌خورده اسلام اتفاق می‌افتاد، حتماً اینجا بودند مدافعانی که با رگ‌های متورم به خیابان‌ها بریزند و تظاهرات کنند، اما وامصیبتا که از درون خاک همین سرزمین چنین ظالمانه، هتک حرمت به ساحت قرآن می‌کنند.»

علامرضا بهروان مسئول برگزاری مسابقات در سازمان لیگ، در واکنش به تصمیم باشگاه مشهدی گفته به هیچ وجه اجازه کناره‌گیری از لیگ را به هیچ تیمی نمی‌دهیم. ناظر مسابقه هم توهین به قرآن راتکذیب کرده.

اما در بیانیه این باشگاه تاکید شده است که: «آنچه رخ داده لرزه بر اندام هر مسلمانی می‌اندازد. عباسی مدیرعامل تیم با قرآنی که همواره در دستش است در حال خواندن قرآن بود که عده‌ای به او حمله کرده، کتاب خدا را چنگ زده و گستاخانه پاره کردند و بدون کمترین ابایی کلام خداوند را مورد اهانت قرار دادند.»

شرح دقیقی داده نشده که در حین مسابقه فوتبال، مدیرعامل باشگاه کجا مشغول تلاوت قرآن بوده و چرا باید به او حمله شود، اما نگاهی به نتایج نشان می‌دهد که گل دقیقه 86 تیم کرمانشاه، باعث شد سیاه جامگان در رسیدن به رتبه نخست ناکام بمانند.

این باشگاه در ادامه اتهاماتی که طرح کرده‌، متهم مورد نظر خود را هم معرفی کرده‌: «یک عده تماشاگرنما با هدایت فردی که متاسفانه همشهری ما هم هست و هیچ‌گاه برای پیروزی از حرکات ناشایست دست نکشیده، هر آنچه لایق خودشان بود را به سیاه‌جامگان ابومسلم نثار کردند.»

این باشگاه به "غیرت دینی" باشگاه میزبان هم کنایه زده و تاکید کرده: «با محکوم کردن هتک حرمت ساحت مقدس قرآن کریم توسط عوامل منتسب به باشگاه راهیان کرمانشاه، تا مشخص شدن وضعیت هتاکان به کلام خدا، در ادامه مسابقات حاضر نخواهیم شد.»

‌اکبر محمودزاده مسئول برگزاری لیگ دسته اول در مصاحبه با خبرگزاری فارس، توهین به قرآن و پاره کردن کتاب مقدس مسلمانان را تکذیب کرده و گفته: در برخی بازی‌های سیاه‌جامگان، مدیرعامل این باشگاه وارد زمین می‌شود که این کار او قانونی نیست. پیش از این هم این کار را کرده و در بازی با پاس همدان هم این اتفاق رخ داده.

مسئول برگزاری لیگ دسته اول گفت با محمد فغانی ناظر بازی صحبت کردم که او گفت ما مانع از ورود مدیرعامل سیاه‌جامگان به زمین شدیم. حالا اگر مدرکی دال بر اینکه کسی به قرآن توهین کرده دارد به ما ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG