لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۱۴

سازمان ملل: یک میلیون نفر در سوریه در محاصره هستند


بخش شرقی حلب (عکس از آرشیو)

یک مقام سازمان ملل روز دوشنبه گفته است، شمار کسانی که در سوریه تحت محاصره قرار دارند نسبت به سال گذشته دو برابر شده و اکنون نزدیک به یک میلیون نفر در این کشور در محاصره قرار دارند.

به گزارش رویترز، استفان اوبرین، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه وامداد رسانی به شورای امنیت گفته است: ۸۵۰ هزار سوری در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند و بقیه در محاصره نیروهای وابسته به گروه حکومت اسلامی، داعش، قرار دارند.

معاون دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت:وقتی شهروندان غیرنظامی دریک منطقه تحت محاصره قرار می‌گیرند به عبارتی ارتباطشان با بیرون قطع می‌شود، مجبور به تحمل گرسنگی هستند، بمباران می‌شوند و از دریافت خدمات پزشکی محروم می‌شوند تا تسلیم شوند یا منطقه را ترک کنند.

استفان اوبرین خطاب به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفته است: بدون پشتیبانی تک تک شما، خطوط قرمز نادیده گرفته می‌شود، حقوق بشر بین‌المللی زیر پا گذاشته می‌شود، جنایات جنگی رخ خواهد داد و تا زمانی که شما اقدام نکنید کسی پاسخگو نخواهد بود.

به گزارش رویترز، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون نتوانسته‌اند بر طرح صلحی برای جنگ در سوریه به توافق برسند. روسیه با پشتیبانی چین مانع اقدامات علیه بشار اسد در شورای امنیت می‌شود.

در همین حال، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، نام ۱۳ نظامی سوریه را به عنوان عوامل کشتار غیرنظامیان از سال ۲۰۱۱ تاکنون اعلام کرده است.

خانم پاور گفته است: ایالات متحده اجازه نخواهد داد واحدهای نظامی که مرتکب این گونه اقدامات شده‌اند در پشت حکومت بشار اسد مخفی شوند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل تصریح کرده است: آنهایی که دست به این حملات می‌زنند باید بدانند که ما و جامعه بین‌المللی نظاره‌گر اقدامات آنها هستیم و جرایم آنها را ثبت می‌کنیم و یک روز آنها را پاسخگو خواهیم کرد.

در همین حال، ولادیمیر سافرونتکف، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحد از اقدام خانم پاور در اعلام اسامی ۱۳ نظامی سوریه انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG