لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۸

جلال طالبانی، رييس جمهور عراق، روز شنبه ۱۹ ژوئيه پس از بيش از يکسال و نيم درمان در آلمان به عراق بازگشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جلال طالبانی در فرودگاه سليمانيه مورد استقبال نزديکان خود قرارگرفته است.


در حالی جلال طالبانی به عراق بازگشته است که پيکارجويان سنی بخشی های وسيعی از مناطق سنی نشين را تصرف کرده و مذاکرات بين گروه های سياسی اين کشور برای تقسيم قدرت سياسی ادامه دارد.

جلال طالبانی دردسامبر ۲۰۱۲، دو سال پيش، دچار سکته مغزی شد و برای درمان به آلمان اعزام شد . جلال طالبانی ۸۱ ساله ، رهبر اتحاديه ميهنی کردستان عراق نيز به شمار می رود . طبق توافق سياسی احزاب عراقی ، قرار است اين هفته نامزد پيشنهادی اتحاديه ميهنی برای سمت رياست جمهوری، به پارلمان عراق معرفی شود.

جناح های سنی رييس پارلمان عراق را هفته گذشته تعيين کردند، ولی اين در حالی است که جناح های و احزاب شيعه هنوز نتوانسته اند بر سر تعيين نخست وزير آينده عراق به توافقی دست يابند.

به گزارش رويترز هرچند در ساختار سياسی عراق رييس جمهوری قدرت چندانی ندارد، اما جلال طالبانی نقشی سمبليک مهمی به مثابه رييس جمهور کرد برای يکپارچکی کشور و هم در درون حزب اتحاديه ميهنی کردستان دارد.

طبق اين گزارش بازگشت جلال طالبانی همچنین می تواند به تعيين نامزد اين حزب برای رياست جمهوری عراق کمک کند.

اين در حالی است که هفته گذشته نجم الدين کريم، از اعضای حزب ميهنی کردستان نامزد رياست جمهوری عراق شد. به گزارش رويترز، نجم الدين کريم اين اقدام را بدون هماهنگی با رهبران اين حزب انجام داده است.

XS
SM
MD
LG