لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۳

اردوغان: ترکیه نیروهای خود را از عراق خارج نمی‌کند


در ادامه تنش بین آنکارا و بغداد بر سر حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، روز پنجشنبه ۱۹ آذر گفته است که آن کشور نیرو‌های خود را از نزدیکی موصل خارج نخواهد کرد.

عراق ترکیه را متهم کرده است که بدون اجازه بغداد نیروهای نطامی‌اش را در اردوگاه «بعشیقه» در نزدیکی موصل مستقر کرده است. عراق پیشتر سفیر ترکیه در بغداد را فراخوانده بود.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان گفته است، نیروهای نظامی ترکیه که به این اردوگاه اعزام شده‌اند ماموریت رزمی ندارد و برای آموزش پیشمرگه‌های کرد عراق در این اردوگاه حضور دارند.

نخست وزیر ترکیه می‌گوید، این نیرو‌ها بنا به درخواست نخست وزیر عراق در سال گذشته، به منطقه اعزام شدند.

رجب طیب اردوغان تصریح کرده است: ممکن است شمار نیرو‌ها در این اردوگاه کم یا زیاد شوند و این به شمار نیروهای پیشمرگه‌ای که برای آموزش در این اردوگاه حضور دارند، بستگی دارد.

نخست وزیر ترکیه گفته است: درخواست برای خروج سربازان در این برهه زمانی «غیر قابل بحث» است.

ترکیه پیشتر نیز اعلام کرده بود که نیروهای خود را از شمال عراق خارج نخواهد کرد.

چند روز پیش، مولود چاووش‌اغلو، وزیر خارجه ترکیه، در مصاحبه‌ای با کانال ۲۴ ترکیه، گفت «همه در عراق حضور دارند. هدف همه هم روشن است... آموزش و ارائه تجهیزات در حال انجام است. حضور ما در عراق مخفیانه نیست».

هفته گذشته گزارش‌ها در خصوص حرکت یک هنگ زرهی ترکیه به اردوگاه «بعشیقه» در شمال موصل در استان نینوای عراق تنش‌های اخیر بین آنکارا و بغداد را پدید آورد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG