لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۸

وزير کشور اوکراين: جدايی طلبان طرفدار روسيه از اسلاويانسک گريختند


ورود نیروهای دولتی به منطقه دونتسک

آرسن آواکوف، وزير کشور اوکراين، روز شنبه پنجم ژوئيه گفته است، گروه بزرگی از جدايی طلبان هوادار روسيه و فرمانده آنها از شهر اسلاويانسک، ‌در شرق اوکراين، گريخته اند.

خبرنگار رويترز گفته است که کاروانی از جدايی طلبان مسلح طرفدار روسيه متشکل از ۲۰ خودروی نظامی و اتوبوس را ديده است که شنبه کراماتورسک را ترک کرده اند. خروج شبه نظاميان طرفدار روسيه از کراماتورسک پس از عقب نشينی از اسلاويانسک انجام شده است.

وزير کشور اوکراين در بيانيه ای گفته است: گروه بزرگی از شبه نظاميان اسلاويانسک را ترک کرده اند. آنها ضربات سختی را متحمل و شماری از انها محاصره شده اند.

در همين حال يک منبع نزديک به جدايی طلبان طرفدار روسيه به رويترز گفته است که دولت اوکراين نيروهای زيادی به همراه تجهيزات نظامی به اين منطقه اعزام کرده است و به لحاظ تجهيزات و شمار نيروها بر جدايی طلبان برتری دارند.

اسلاويانسک و مناطق اطراف آن از جمله مهم‌ترين مراکزی هستند که ارتش اوکراين در آنها درگير نبردها با جدايی‌طلبان هوادار روسيه است.

در همين حال الکساندر بورودويی، رهبر جدايی طلبان در دونتسک، به خبرگزاری اينترفاکس گفته است که عمليات گسترده نيروهای دولتی با توجه به برتری عددی آنها باعث شد تا نيروهای جدايی طلب در منطقه مجبور به ترک مواضع قبلی خود شوند.

به گزارش رويترز ويکتور پوروشنکو، رييس جمهوری اوکراين پس از تصرف اسلاويانسک توسط نيروهای دولتی و دریافت گزارش وزير دفاع و رئيس ستاد مشترک اوکراين از اين عمليات، دستور داده است که پرچم اين کشور بر فرار ساختمان شهرداری اسلاويانسک، برافراشته شود.

طبق این گزارش پیروز نیروهای دولتی در اسلاویانسک می تواند نقطه عطفی در بحران ماههای اخیر در شرق اوکراین باشد.

رویترز می‌گوید طی بیش از دو ماه نبردها میان نیروهای ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان هوادار روسیه، بیش از ۲۰۰ سرباز و «صدها» غیرنظامی و شورشی جان خود را از دست داده‌اند.

دولت اوکراین دو هفته پیش آتش‌بسی یک‌جانبه اعلام کرد که پس از ده روز، بدون تمدید مجدد به پایان رسید و طرف‌ها نبردها را از سر گرفتند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG