لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۳

سازمان ملل ائتلاف به رهبری عربستان را در فهرست ناقضان حقوق کودک قرار داد


تخریب یک خانه در حمله هوایی ائتلاف به رهبری عربستان در یمن (عکس آرشیو)

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه درگزارشی ائتلاف به رهبری عربستان را به دلیل جنگ در یمن و کشتار کودکان در فهرست دولت و گروه‌های مسلحی که در در جریان درگیری‌های نظامی حقوق کودکان را نقض می کنند، قرار داده است.

به گزارش رویترز، بان گی‌مون، دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود گفته است که ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، مسئول کشتار و زخمی کردن ۶۰ درصد از کودکان در یمن در سال گذشته است. طبق این گزارش در سال گذشته در حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی ۵۱۰ کودک کشته و ۶۶۷ کودک زخمی شده‌اند.

گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرده است، نیمی از اهدافی که ائتلاف به رهبری عربستان در یمن هدف قرار داده مدرسه و بیمارستان بوده اند.

ائتلاف به رهبری عربستان از فروردین سال گذشته برای مقابله با پیشروی شبه نظامیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رییس جمهور پیشین یمن، عملیات خود را در آن کشور آغاز کرد.

بان گی‌مون درگزارش خود تصریح کرده است: «با تشدید درگیری‌ها (حقوق) کودکان به طور گسترده نقض شده است.»

به گزارش رویترز، شبه نظامیان حوثی، نیروهای دولتی وابسته به رییس جمهور عبد ربه منصور هادی و شبه نظامیان طرفدار او پیشتر به دلیل نقض پیوسته حقوق کودکان در درگیری‌های سال‌های اخیر در یمن در فهرست سیاه سازمان ملل قرار داشتند.

این گزارش می افزاید، گروه القاعده شبه جزیره عربستان نیز در فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار دارد.

رویترز می گوید، نمایندگی عربستان در سازمان ملل متحد برای پاسخگویی به این گزارش در دسترس نبوده است.

سازمان ملل در گزارش خود تصریح کرده است: گروه هایی در فهرست سیاه قرار گرفته اند که کودکان را به عنوان سرباز به خدمت می گیرند، کودکان را مورد تجاوز، اذیت و آزار جنسی قرار می دهند، در حملات آنها کودکان کشته و معلول می شوند، به بیمارستان‌ها و مدارس حمله می کنند و کودکان را به گروگان می گیرند.

XS
SM
MD
LG