لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۸

اعزام ناو هواپيمابر آمريکا به خليج‌فارس


همزمان با انتشار گزارش ها در خصوص مقابله ارتش عراق و دواطلبان با نيروهای دولت اسلامی عراق و شام، داعش، وزارت دفاع آمريکا، روز شنبه ۲۴ خرداد از اعزام ناو هواپيمابر «يو اس اس جورج بوش» به خليج فارس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رويترز، چاک هيگل، وزير دفاع آمريکا دستور اعزام اين ناو هواپيمابر را صادر کرده است.

بنابر بيانيه وزارت دفاع امريکا، فرمان اعزام اين ناو هواپيمابر در راستای «حفاظت از جان شهروندان آمريکايی، شهروندان عراقی و همچنين منافع آمريکا » صادر شده است.

در همین حال، گزارش ها حاکی است که نيروهای دولتی عراق به همراه دواطلبانی که به اين نيروها پيوسته اند توانسته اند پيشروی نيروهای دولت اسلامی عراق و شام،‌داعش، را متوقف کنند و برخی از مناطق را از اين شبه نظاميان باز پس بگيرند.

به گزارش رويترز، قاسم الموسوی، سخنگوی فرمانده کل نيروهای مسلح عراق روز شنبه ۲۴ خردادماه گفته است، نيروهای دولتی به همراه داوطلبان توانسته اند ابتکار عمل را در جبهه های مختلف نبرد با داعش در دست بگيرند.

سخنگوی فرمانده کل نيروهای مسلح عراق تصريح کرده است، نيروهای دولتی به همراه داوطلبان طی سه روز اخير پيروزی های چشمگيری به دست اورده اند.

گزارش ها حاکی است که نیروهای ارتش به همراه شبه نظامیان شیعه توانسته اند که شهر المعتصم در جنوب‌شرقی سامرا ء را از کنترل نیروهای داعش خارج کنند.

در تحولی دیگر ارتش عراق به همراه عصائب اهل الحق، شبه نظامیان شیعه، شهر مقداديه در ۸۰ کيلومتری شمال بغداد را از نیروهای داعش بازپس گرفته اند.

به گزارش رويترز، يک سخنگوی نيروی های ضد تروريستی عراق نيز گفته است در بمباران يک نشست نيروهای وفادار به حزب بعث عراق در استان دياله دست کم ۵۰ تن از جمله پسر عزت ابراهيم الدوری، از معاون صدام حسين، کشته شده اند.

به گزارش رويترز، همزمان با پيش روی نيروهای داعش در مناطق سنی نشين، افسران اطلاعاتی و نظامی طرفدار صدام حسين و وابستگان به حزب بعث عراق نيز توانسته اند از شرايط مخالفت با دولت نوری المالکی استفاده کرده با همراهی عشاير سنی کنترل برخی از مناطق را در دست بگيرند. از اين نيروها با عنوان ارتش نقشبندی نام برده می شود.

شبه‌نظاميان داعش٬ دولت اسلامی عراق و شام٬ که طی روز های اخير با تصرف استان نينوا و شهر موصل٬ توانسته بودند بخشی هايی از غرب عراق را به کنترل خود در آوردند٬ طبق گزارش‌ها نيروهای داعش دو روز پيش توانستند کنترل مناطقی را در استان دياله نیز دست بگيرند.

اما گزارش ها حاکی نيروهای دولتی توانسته اند نيروهای داعش را در چند منطقه مجبور به عقب نشينی بکنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG