لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۱۵

آمریکا خواستار آزادی نرگس محمدی شد


نرگس محمدی به همراه دو فرزندنش قبل از دستگیری (عکس از آرشیو).
نرگس محمدی به همراه دو فرزندنش قبل از دستگیری (عکس از آرشیو).

مارک تونر، سخنگوی وزات امور خارجه آمریکا روز جمعه نهم مهرماه از گزارش ها در خصوص تأیید حکم۱۶ زندان نرگس محمدی در دادگاه تجدیدنظر عمقیا ابراز نگرانی کرده است. وی از ایران خواسته است که به دلایل انسانی نرگس محمدی را آزاد کند.

به گزارش رویترز، مارک تونرکه در کنفرانس خبری با خبرنگاران صحبت می کرد، اظهار داشت:هیچ کس نباید به خاطر اعتراض های مدنی و مسالمت امیز زندانی شود.

کانون مدافعان حقوق بشر روز چهارشنبه اعلام کرد که دادگاه تجدید نظر استان تهران حکمی که اردیبهشت‌ماه گذشته به خانم محمدی داده شده بود را عینا تایید کرده است.

نرگس محمدی در اردیبهشت‌ماه درشعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی،به اتهام تاسیس و عضویت در جمعیت لگام (گروهی برای لغو مجازات اعدام فعالیت می کند) به ۱۰ سال حبس، وبرای اتهام‌های «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور»و «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، مجموعا به شش سال دیگر حبس محکوم کرد. براساس قوانین ایران خانم محمدی باید ۱۰ سال زندان تحمل کند.

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه تصریح کرده است: گزارش‌ها در خصوص نرگس محمدی حاکی از آن است که وضعیت سلامتی وی در زندان رو به وخامت است و مقام‌های زندان مانع تماس او با دو فرزندش شده اند.

مارک تونر تصریح کرده است: با توجه به این شرایط، تحمیل این حکم زندان به طور ویژه سخت و ناعادلانه است. ما از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهیم که مراقبتهای پزشکی لازم را در اختیار نرگس محمدی قرار داده و او را بر اساس اصول انسانی آزاد کند.

انتشار خبر تایید حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی در هفته گذشته واکنش های بین المللی در پی داشته است.

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه با انتقاد از تأیید حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی، توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران، خواستار آزادی بدون قید و شرط او شد.

این نهاد مدافع حقوق بشر اعلام کرده است که این حکم «نشانه آشکاری از قصد مقام‌های ایران برای ساکت کردن مدافعان حقوق بشر به هر بهایی» است.

در همین زمینه، سازمان گزارشگران بدون مرز نیز با انتشار بیانیه‌ای تأیید حکم زندان نرگس محمدی در دادگاه تجدیدنظر را «قاطعانه» محکوم کرده و خواستار آزادی فوری او شد.

کریستف دولوار، دبیر اول گزارشگران بدون مرز، در این باره گفت: «حکم زندان برای این زن شجاع ایرانی ظالمانه است و ما خواهان آزادی فوری او هستیم.»

نرگس محمدی از اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ در زندان اوین به سر می‌برد، در حالی که به گفته همسرش تقی رحمانی، دچار بیماری‌ «فلج عضلانی» است و شرایط زندان برای او «خطرناک» است.

XS
SM
MD
LG