لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۵

حمله هوایی آمریکا به مواضع القاعده در خاک یمن


نیروهای القاعده در شبه جزیره عربستان(عکس از آرشیو)

دو مقام آمریکایی روز پنجشنبه ۱۲ اسفند گفتند این کشور در خاک یمن مواضع القاعده شبه جزیره عربستان را بمباران کرده است. این ممکن است اولین عملیات آمریکا در یمن از زمان حمله کماندوهای این کشور به نیروهای القاعده باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز مقام‌های آمریکایی در مورد این عملیات هوایی جزییات بیشتری ارائه ندادند. ساکنان و مقامات محلی در شهر ساحلی شقره در جنوب یمن وقوع حملات هوایی در کوهستانهای منطقه که گفته می شود مخفیگاه صدها تن از پیکارجویان القاعده است را تایید می کنند.

آنها می گویند اوایل بامداد پنجشنبه صدای انفجارهای شدیدی را در کوهستانهای منطقه شنیده اند که از سال گذشته و پس از بیرون راندن پیکارجویان القاعده از شهرهایی که مدتی قبل تصرف کرده بودند به مخفیگاه آنها بدل شده است.

در مورد خسارات و یا تلفات ناشی از بمباران هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

ماه گذشته ساکنان محلی گزارش دادند کشتی‌های نظامی که ظاهرا آمریکایی بودند، این کوهستان را توپ باران کردند ولی یک سخنگوی وزارت دفاع آمريکا چنین حملاتی را تکذیب کرد.

حمله ژانویه، اولین مورد از این حملات که به دستور دونالد ترامپ انجام شد، توسط کاخ سفید به عنوان یک مورد موفقیت آمیز مورد تمجید قرار گرفت. اما منتقدان در موفقیت عملیاتی که در آن چندین پیکارجوی القاعده کشته می شوند ولی در عین حال یک کماندوی نیروی مخصوص آمریکا نیز کشته شده و زنان و کودکان منطقه نیز قربانی شدند، اظهار تردید می کنند.

ارتش آمریکا مجبور شد ویدئویی را که پس از این عملیات از پیکارجویان القاعده منتشر کرده بود و ظاهرا نشان می داد حمله کماندوها یک عملیات ضد تروریستی موفق بوده است حذف کند. این ویدئو که تصویر مرد نقابداری را در حال آموزش ساختن بمب نشان می داد، یک ویدئوی قدیمی بود که از مدتها پیش روی شبکه آنلاین منتشر شده بود.

دونالد ترامپ روزسه شنبه با استناد به وزیر دفاع خطاب به کنگره آمریکا گفت دراين حمله کماندوهای آمريکا به اطلاعات مهمی دست یافته اند که می تواند «به پیروزی‌های بیشتری در آینده منجر شود.»

خبرگزاری رویترز می افزاید یک مقام ارشد آمریکا همان روز قبل از سخنان آقای ترامپ گفت اطلاعات بدست آمده نکات جدیدی را در مورد تولید مواد منفجره، انتخاب اهداف، آموزش و عضوگیری القاعده در شبه جزیره عربستان را روشن می کند.

این مقام که حاضر نشد نامش در گزارش ذکر شود، تاکید کرد که با توجه به سابقه طولانی تهدیدها و خطراتی که این گروه ایجاد کرده این اطلاعات بسیار مهم هستند.

به گزارش رویترز، القاعده شبه جزیره عربستان یکی از خوفناک‌ترین بمب سازان جهان به نام ابراهیم حسن الاسیری را در اختيار دارد که از کریسمس ۲۰۰۹ و اقدام برای منفجر کردن هواپیمایی که قرار بود از شهر دیترویت پرواز کند از نگرانی‌های همیشگی آمریکا بوده است.

این گروه از جنگ داخلی در یمن بین شیعیان حوثی و متحدان آنها در یک سو و نیروهای وفادار به رییس جمهور کشور و ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی در سوی دیگر بهره جسته و منطقه نفوذ و کنترل خود را در فقیرترین کشور عربی توسعه داده است.

طبق آمارهای سازمان ملل متحد در جنگ داخلی یمن تاکنون حداقل ۱۰ هزار نفر کشته شده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG