لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۳۳

سی ان ان: آمریکا هکرهای ایرانی را به حمله به سدی در نیویورک متهم می کند


نمایی هوایی از سد «بومن اونیو» (گوگل مپ)

رسانه‌های خبری آمریکا می‌گویند، وزارت دادگستری آمریکا درصدد است تا در کیفرخواستی، هکرهای ایرانی را به حمله به یک سد کوچک در نزدیکی نیویورک در سال ۲۰۱۳ متهم کند.

شبکه «سی ان ان» روز پنجشنبه دهم مارس به نقل از یک منبع مطلع از تحقیقات در این زمینه گزارش داده است، این کیفرخواست هفته آینده مطرح خواهد شد.

«سی ان ان» می‌گوید، هکر‌های ایرانی به سیستم کنترل سد «بومن اونیو» که در ۳۵ کیلومتری شهر نیویورک واقع شده و سازه کوچکی است که برای کنترل سیلاب منطقه از آن استفاده می‌شود، در سال ۲۰۱۳ حمله کردند و البته «رخنه به سیستم کنترل سد»، حمله پیچیده‌ای نبوده است.

در همین حال، سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا حاضر به ابراز نظر در این خصوص نشده است.

این در حالی است که مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به گزارش «سی ان ان» گفته است: بدیهی است که ما این فعالیت‌های مخرب در فضای مجازی را جدی می‌گیریم و از تمام ابزار‌ها و امکاناتی که در اختیار داریم برای جلوگیری و مقابله با چنین اقداماتی استفاده خواهیم کرد.

در همین زمینه، روزنامه وال استریت جورنال آذرماه سال جاری در خصوص این حمله نوشته بود: بر اساس خلاصه‌ای از گزارش اداره امنیت ملی در مورد این حادثه که اخیراً علنی شده می‌نویسد، هکر‌ها از طریق یک مودم بی‌سیم به سیستم کنترل این سد رخنه کرده بودند.

ارتفاع این سد کوچک سیمانی حدود هفت متر است و با لاینگ آیلند هشت کیلومتر فاصله دارد.

شهردار «شهرک رای» که این سد در محدوده آن قرار دارد، به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که این تأسیسات در حقیقت یک آب‌بند کوچک است. به گفته او مأموران اف بی‌آی در سال ۲۰۱۳ به آنجا رفته و از مدیر بخش کامپیوتری این تأسیسات سؤالاتی پرسیده‌اند.

این گزارش مدعی است که «نفوذ به سامانه کامپیوتری این سد درست همزمان با حملات سایبری هکرهای ایرانی به وب‌سایت بانک‌های آمریکایی روی داد و به نظر می‌رسد واکنشی بود به حمله سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا با بدافزار استاکس‌نت به سیستم کامپیوتری تأسیسات هسته‌ای ایران که برای مدتی فعالیت بخشی از این تأسیسات را مختل کرد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، حملات هکرهای ایرانی در سال ۲۰۱۳ ضعف‌های سیستم کامپیوتری مدیریت و کنترل زیرساخت‌های آمریکا را برجسته‌تر کرد و دولت آمریکا این حملات را جدی گرفت.

XS
SM
MD
LG