لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۴۴

واکنش آمریکا به قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران


جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا،

جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه ۱۳ دیماه به دنبال قطع روابط دیپلماتیک ریاض با تهران از رهبران کشورهای خاورمیانه خواسته است تا اقداماتی را در جهت کاهش تنش در منطقه انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کربی گفته است که آمریکا از قطع روابط عربستان با ایران آگاه است.

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، روز یکشنبه با اعلام خبر خروج دیپلمات‌های این کشور از ایران، از قطع روابط ریاض با تهران خبر داد و گفت که دیپلمات‌های ایرانی نیز ۴۸ ساعت وقت دارند که خاک عربستان را ترک کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به این اقدام عربستان سعودی گفته است: «ما معتقدیم که تعامل دیپلماتیک و گفت‌و‌گوی مستقیم برای حل اختلافات بسیار اساسی است و ما همچنان از رهبران منطقه می‌خواهیم که گام‌های مثبتی برای کاهش تنش بردارند.»

«ناراحتی عربستان از آمریکا»

در حالی که امریکا خواستار اقدام رهبران خاورمیانه برای کاهش تنش شده است که یک منبع نزدیک به عربستان گفته است، ریاض از رویکرد آمریکا در قبال اقدامات ایران در سراسر منطقه خاورمیانه ناراحت است.

این منبع آشنا به مسایل عربستان سعودی که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفته است: هرکاری که ایران در منطقه انجام می‌دهد، امریکا عقب می‌نشیند. در سوریه این عربستان است که باید دست کاری بزند در یمن هم همینطور.

وی اضافه کرده است: واضح است که عربستان و آمریکا در بسیاری از مسایل نیاز به همکاری مشترک دارند، اما عربستان به این نتیجه رسیده است که در قبال اقدامات ایران برای حفظ منافع این کشور، خود باید دست به اقدام بزند.

به دنبال اعدام شیخ نمر، روحانی سر‌شناس شیعه در عربستان، تنش بین ریاض و تهران وارد مرحله تازه‌ای شد. روابط بین ایران و عربستان با آغاز اعتراضات در کشورهای عرب منطقه در سال ۲۰۱۱ تیره شد.

عربستان، ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عرب منطقه متهم می کند.

طی یکسال اخیر روابط دیپلماتیک ایران و عربستان با بحران‌هایی از جمله کشته شدن ۴۰۰ زائر ایرانی در مکه همراه بود. اما این بحران‌ها باعث قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور نشده بود.

واکنش فرانسه و آلمان

در همین حال فرانسه و آلمان روز یکشنبه اعدام شیخ نمر و ۴۶ نفر دیگر در عربستان را محکوم کرده‌اند.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای از رهبران کشورهای خاورمیانه خواسته است تا مانع تشدید تنش‌های قومی و مذهبی در منطقه بشوند.

وزارت خارجه فرانسه گفته این کشور با مجازات اعدام را در هر زمان و تحت هر شرایطی مخالف است.

آلمان نیز از اعدام ها در عربستان انتقاد کرده و گفته است این کشور با مجازات غیر انسانی اعدام مخالف است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان به خبرگزاری فرانسه گفته است: «اعدام شیخ نمر نگرانی‌ها درخصوص افزایش تنش‌های در منطقه را تشدید می‌کند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG