لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۲۹

آمریکا: نیروهای نظامی خارجی تنها با اجازه دولت عراق می توانند در این کشور باشند


نیروهای عراقی در استانه آغاز عملیات آزاد سازی موصل هستند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای بین المللی حاضر در عراق تنها با موافقت دولت عراق و زیر چتر ائتلاف علیه گروه حکومت اسلامی (داعش) می توانند حضور داشته باشند.

تنش بین بغداد و آنکارا بر سر حضور دو هزار نیروی ترکیه در شمال عراق بالا گرفته است. گفته می شود که ۵۰۰ نفر از این نیروها در پایگاه بعشقیه در حال آموزش مسیحیان هستند.

دولت عراق در آستانه عملیات آزاد سازی موصل ، از ترکیه خواسته است نیروهای خود را از خاک این کشور خارج کند. نیروهای داعش در سال ۲۰۱۴ شهر موصل را تصرف کردند.

به گزارش رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است: ضروری است که همه نیروهای طی روز‌ها و هفته‌های آینده برای شکست داعش در هماهنگی کامل باشند تا بتوانند امنیت لازم را برای مردم عراق فراهم کنند.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از ترکیه خواسته است که به خواست دولت عراق احترام بگذارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است: همه همسایه‌های عراق می بایست حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور را رعایت کنند .

جان کربی تصریح کرده است: ما از هردو کشور می خواهیم که توجه خود را بر دشمن مشترک، دشمن ما یعنی داعش متمرکز کنند.

وی تاکید کرده است: عملیات آزاد سازی موصل متعلق به دولت عراق است.

دولت عراق هم اکنون در حال تدارک عملیات گسترده برای آزاد سازی موصل است و از ترکیه خواسته نیروهای خود را از خاک این کشور خارج کند، اما ، دولت ترکیه می گوید، نیروهای آن کشور در شمال عراق باقی خواهند ماند.

به دنبال رد درخواست دولت عراق، جنگ لفظی بین رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه و حیدر العبادی، نخست وزیر عراق تشدید شده است.

رجب طیب اردوغان، روز سه‌شنبه در واکنش به اعتراض حیدر العبادی به حضور ارتش ترکیه در شمال عراق در آستانه عملیات آزادسازی شهر موصل، با لحن تحقیر آمیزی خطاب به نخست‌وزیر عراق گفت: «بهتر است موقعیت خودت را بفهمی».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اردوغان در یک گردهمایی در استانبول طی سخنانی که خطاب آن به نخست‌وزیر عراق بود گفت: «او شخصا به من توهین می‌کند. تو همتای من نیستی، تو در سطح من نیستی. فریاد کشیدن تو از عراق هیچ اهمیتی ندارد. باید بدانی ما هر کاری که بخواهیم می‌کنیم. او کیست؟ نخست‌وزیر عراق. ابتدا باید بفهمی جایگاهت کجاست».

این در حالی است که سعد الحدیثی سخنگوی نخست‌وزیر عراق در واکنش به سخنان رییس جمهوری ترکیه گفت: «اردوغان با این سخنانش نفت روی آتش می‌پاشد» و این نشان می‌دهد که ترکیه در مورد حل این اختلاف جدی نیست.»

سخنگوی نخست وزیر عراق تصریح کرده است که واکنش ترکیه یک موضوع حقوقی و امنیتی را به یک مسئله شخصی بدل کرده است.

دور تازه تنش بین عراق و ترکیه پس از آن آغاز شد که پارلمان ترکیه و تمدید حضور نظامیان ترک به مدت یکسال دیگر در خاک سوریه و عراق را تصویب کرد.

حیدر العبادی هشدار داده که حضور نیروهای ترکیه خطر یک جنگ منطقه‌ای را افزایش می‌دهد.

پارلمان عراق نیز در واکنش به حضور نیروهای ترکیه در خاک این کشور در مصوبات خود ارتش ترکیه به عنوان یک «نیروی اشغالگر» نام برده است.

رسانه ها یبین المللی می گویند، تنش بین ترکیه و عراق بر سر این مسئله ممکن است طرح‌های مربوط به عملیات آزادسازی شهر موصل را پیچیده کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG