لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۲۴

کارمندان دولت ونزوئلا دو روز در هفته کار خواهند کرد


قطع برق در کاراکاس (عکس آرشیو)

دولت ونزوئلا روز سه شنبه به کارمندان ادارات دولتی دستور داد برای صرفه جویی در مصرف انرژی فقط هفته‌ای دو روز کار کنند. ونزوئلا که از اعضای کشورهای صادر کننده نفت، اوپک است با بحران اقتصادی شدید و کمبود برق روبرو است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا قبلا نیز برای کاهش مصرف انرژی با صدور دستور دیگری در ماههای آوریل و مه روزهای جمعه را به ۲. ۸ میلیون کارمند بخش‌های دولتی مرخصی داده بود.

روز سه شنبه آقای مادورو در نطق تلویزیونی هفتگی خود گفت: «از فردا، حداقل به مدت دو هفته، ما به کارمندان ادارات دولتی روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه را مرخصی می‌دهیم.»

خشکسالی باعث شده ذخیره آب در سد گوری که مهم‌ترین تاسیسات تولید برق کشور است به مرز خطرناکی کاهش یابد. این سد حدود دو سوم از انرژی برق مورد نیاز ونزوئلا را تامین می‌کند.

کمبود شدید آب و قطع مستمر جریان برق به مشکلات جمعیت ۳۰ میلیونی ونزوئلا افزوده است که طی سالهای اخیر با پیامدهای یک رکود اقتصادی شدید، کمبود کالاهای اساسی و دارو، تورم سرسام آور و صف‌های طولانی برای خرید مایحتاج خود دست و پنجه نرم می‌کنند.

نیکلاس مادورو که پس از مرگ هوگو چاوز در سال ۲۰۱۳ به ریاست جمهوری ونزوئلا رسید و با فشارهای شدید اپوزیسیون برای برکناری از قدرت روبرو است، در نطق تلویزیونی روز سه شنبه از مردم خواست شرایط وخیم کشور را درک کرده و از اقدامات حکومت حمایت کنند.

او در بخشی از سخنانش گفت: «سد گوری عملا به کویر بدل شده. از طریق اجرای این اقدامات قصد داریم آن را نجات دهیم.» او افزود تنزل سطح ذخیره آب در این سد از ۲۰ به ۱۰ سانتی متر در روز کاهش یافته است.

پس از ماه‌ها قطع نامنظم برق، دولت از هفته جاری طرح سهمیه بندی برق در بخش اعظم کشور به استثنای شهر کاراکاس را آغاز کرد که باعث برگزاری تظاهرات مخالفان در برخی از شهرهای ونزوئلا شد.

رییس جمهور ونزوئلا در عین حال ساعت رسمی کشور را تغییر داده تا نیم ساعت به روشنایی روز در غروب افزوده شود. او از زنان خواست تا استفاده از وسائلی مثل سشوار را کاهش دهند و به مراکز خرید بزرگ دستور داده تا ژنراتورهای تولید برق جداگانه‌ای برای خود فراهم کنند.

مرخصی چند روز در هفته کارکنان بخش‌های دولتی شامل کارکنان ادارات حساس مثل بخش‌های مربوط به مواد غذایی نمی‌شود. با وجودیکه کارکنان دولتی دو روز در هفته کار می‌کنند حقوق کامل به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

احزاب مخالف به شدت از این طرح دولت انتقاد کرده و می‌گویند بهره وری کشور را به شدت تنزل خواهد داد و در صرفه جویی هیچ تاثیر نخواهد داشت چون مردم به جای کار در خانه‌هایشان خواهند ماند و با استفاده از وسایل برقی مصرف انرژی کاهش نمی‌یابد.

لئوناردو پادرون ستون نویس روزنامه «ال ناسیونال» که به نیروهای اپوزیسیون نزدیک است، در توئیتر به طنز نوشت: «نیکلاس مادورو می‌گوید ما در حکومت حتی یک لحظه بیکار نیستیم. البته به غیر از چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه.»

مقامات دولتی می‌گویند دلیل کاهش شدید برق در ونزوئلا پدیده جوی النینیو (ال نینیو) است. اما منتقدان دولت ونزوئلا را به سرمایه گذاری‌های غلط، فساد مالی و سیاسی، ناکارآمدی و ناتوانی در بهره برداری از منابع گوناگون انرژی متهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG