لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۰۱

مرگ دانشجوی آمریکایی پس از آزادی از کره شمالی


اتو وارمبیر در دادگاه ، به اتهام خرابکاری به ۱۵ سال زندان و کار اجباری محکوم شده بود.

اتو وارمبیر، دانشجوی آمریکایی که هفته گذشته پس از ۱۷ ماه بازداشت در کره شمالی آزاد شد، روز دوشنبه در بیمارستانی سینسیناتی در ایالت اوهایو درگذشت.

به گزارش رویترز، اعضای خانواده اتو وارمبیر در بیانیه ای اعلام کرده اند: او ساعت ۲:۲۰ بعداز ظهر در کنار خانواده اش از دنیا رفت.

اتو وارمبیر، ۲۲ ساله دانشجوی دانشگاه ویرجینیا سال گذشته به هنگام سفر توریستی به کره شمالی بازداشت شد. وی هفته گذشته در حالی آزاد شد که در حالت اغما به سر می برد.

وی پس از انتقال به آمریکا در مرکز درمانی سینسیناتی بستری شد. پزشکان معالجه این دانشجوی آمریکایی روز پنجشنبه گذشته گفته بودند، وی دچار صدمه مغزی شده است و هیچ گونه علائم هوشیاری را ندارد و به محرک‌ها پاسخ نمی‌دهد.

رویترز می گوید، مشخص نیست اتو وارمبیر در چه وضعیتی در زندان بود و به چه میزان به خدمات پزشکی در این مدت دسترسی داشت. ولی خانواده این دانشجوی آمریکایی مقام‌های حکومت کره شمالی را متهم می کند که پسرشان را «شکنجه» کرده اند.

اعضای خانواده اتو وارمبیر در بیانیه‌ خود اعلام کرده اند، متاسفانه حکومت کره شمالی باشکنجه‌ها و بدرفتاری هایی که با فرزند ما داشت مطمئن بود که نتیجه غم انگیزی که امروز تجریه کردیم، رقم خواهد خورد.

والدین این دانشجوی آمریکایی می گویند، اتو وارمبیر مدت کوتاهی پس از محاکمه‌ به کما رفت.

حکومت کره شمالی اعلام کرده بود که اتو وارمبیر به دلیل بوتولیسم، نوعی مسمومیت غذایی، و همچنین خوردن قرص خواب به کما رفت. اما اعضای خانواده این دانشجوی آمریکایی این روایت حکومت کره شمالی را رد می کنند.

در همین حال، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای با خانواده اتو وارمبیر ابراز همدردی کرده است.

در این بیانیه آمده است: من و ملانیا به خانواده اتو وارمبیر تسلیت می گوییم.برای والدین هیچ مصیبتی سهمگین تر از دست دادن فرزند جوان نیست.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده است: سرنوشت اتو عزم دولت من در پیشگیری از وقوع چنین مصیبت هایی و گرفتاری افراد بیگناه به دست حکومت هایی که به قانون و شان انسانی احترام نمی گذارند، راسخ تر می کند. ایالات متحده همزمان با سوگواری برای تازه ترین قربانی حکومت کره شمالی،‌ یکبار دیگر وحشیگری این حکومت را محکوم می کند.

در همین زمینه، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته است: ما حکومت کره شمالی را مسئول بازداشت ناعادلانه اتو ورامبیر می دانیم و خواستار آزادی سه آمریکایی دیگر هستیم که به طور غیر قانونی در زندان های کره شمالی محبوس هستند.

عالی‌ترین مرجع قضایی کره شمالی در مارس ۲۰۱۶ اوتو وارمبیر را به اتهام خرابکاری به ۱۵ سال زندان و کار اجباری محکوم کرد.

این دانشجوی دانشگاه ویرجینیا به اقدام برای دزدیدن یک پلاکارد تبلیغاتی اعتراف کرده بود.

همان زمان دولت آمریکا این حکم را محکوم و دولت کره شمالی را متهم کرد که از زندانیان آمریکایی به عنوان طعمه‌های سیاسی استفاده می‌کند.

دیدن نظرات (۴۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG