لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۲:۱۵

توافق بین المللی بر سر آتش بس سراسری در سوریه


جان کری و سرگئی لاوروف در نشست خبری در مونیخ
جان کری و سرگئی لاوروف در نشست خبری در مونیخ

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد جمعه ۱۲ فوریه گفته‌است که کشورهای عضو گروه حمایت بین‌المللی از سوریه بر سر طرحی برای برقراری آتش بس و ارسال کمک‌های انساندوستانه به شهر‌ها و مناطق تحت محاصره در سوریه به توافق دست یافته‌اند.

نشست وزرای ۱۷ کشور عضو «حمایت بین المللی سوریه» شامگاه پنجشنبه در مونیخ آغاز شد و تا بامداد روز جمعه ادامه داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری، بامداد روز جمعه در کنفرانس خبری پس از نشست کشورهای عضو حمایت بین المللی از سوریه گفته است: نشست وزرای کشورهای عضو گروه حمایت بین المللی سوریه بر سر پایان دادن کامل به خصومت ها طی یک هفته به توافق رسیدند.

آقای کری اضافه کرده است، اعضای این گروه توافق کردند طی یک هفته آتش بس سراسری برقرار شود.

وی با این حال تصریح کرده است که آتش بس در سوریه شامل گروه حکومت اسلامی، داعش، و جبهه النصره نخواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرده است که کشورهای حاضر در این نشست همچنین با تسریع و گسترش فوری کمک های انساندوستانه به شهرها و مناطق این کشور جنگزده در هفته جاری توافق کردند.

به گفته آقای کری ابتدا این کمک به مناطقی که نیاز فوری به کمک های انسانی دارند، به ویژه ها شهر ها و مناطق تحت محاصره ارسال شده و سپس کمک های بشردوستانه در اختیار همه افراد نیازمند در سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

یک دیپلمات غربی به رویترز گفته است: ما به توافقی برای پایان دادن به بمباران‌های روسیه در سوریه دست نیافتیم، اما بر سر فرایندی توافق کردیم که در صورت اجرا می‌تواند شرایط را عوض کند.

یک دیپلمات غربی دیگر نیز به «سی ان ان» گفته است: ۱۷ کشور عضو گروه حمایت بین‌المللی از سوریه در نشست خود مونیخ بر سر ارسال کمک‌های انساندوستانه به شهر‌ها و مناطق تحت محاصره از روز شنبه و همچنین برقراری آتش بس در هفته آینده توافق کردند.

از سرگیری مذاکرات دولت سوریه و مخالفان

جان کری همچنین گفته است که مذاکرات بین نمایندگان حکومت سوریه و مخالفان آن به زودی از سر گرفته خواهد شد.

این مذاکرات هفته گذشته در ژنو بدون پیشرفتی متوقف شد. توقف این مذاکرات با حملات تازه نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی نیروهای هوایی روسیه به حلب همزمان شد.

حمله نیروهای دولتی به حلب و مناطق اطراف آن باعث آواره شدن ده ها هزار نفر از خانه و کاشانه خود شده است.

آمریکا پیشتر خواستار برقراری فوری آتش بس در سوریه شده بود.

اما در مقابل، روسیه با ارائه طرحی خواستار برقراری آتش‌بس بین شورشیان سوری و رژیم بشار اسد از روز اول مارس- ۱۱ اسفند- است ولی واشینگتن معتقد است که فاصله سه هفته‌ای تا آن زمان به مسکو و حکومت سوریه فرصت کافی خواهد داد تا گروه‌های شورشی میانه‌رو را درهم بکوبند.

پیش از نشست کشورهای عضو حمایت بین المللی از سوریه، جان کری و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنجشنبه در مونیخ برای کاهش اختلافات فیمابین درباره طرح مسکو به منظور برقراری آتش‌بس در سوریه گفت وگو کردند.

در جنگ داخلی سوریه که پنج سال است ادامه دارد بیش از ۲۵۰ هزار کشته و میلیون ها نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

به گزارش رویترز، جنگ در سوریه بزرگ‌ترین بحران مهاجرت به قاره اروپا را از زمان جنگ جهانی دوم رقم زده است. جنگ در سوریه همچنین این امکان را برای گروه حکومت اسلامی فراهم کرده است تا مناطق وسیعی از خاک سوریه و عراق را به تصرف خود در آورد.

XS
SM
MD
LG