لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۳۱

دولت يمن: همچنان فرصت گفت‌وگوی مشروط با حوثی‌ها وجود دارد


تصویری از یک ناو مصری که روز پنجشنبه عازم دریای سرخ شده است.

رياض ياسين وزير امور خارجه یمن می‌گويد فرصت گفت‌وگوی مشروطی با حوثی‌ها وجود دارد . به گفته وی به رسميت شناختن عبد ربه منصور هادی به عنوان رئيس جمهوری قانونی، از جمله اين شرط‌ها است.

آقای ياسين که در منطقه شرم الشيخ مصر با خبرگزاری رويترز گفت‌وگو کرده، روز جمعه ۲۷ مارس اظهار داشته است: «همواره فرصتی برای گفت‌وگو وجود دارد. نشستن برای ميز مذاکره همواره خواسته ما بوده و هست. اما اين گفت‌وگو بايد تحت مشروعيت رئيس جمهوری و دولت باشد، نه با فشار کودتاگران و شبه‌نظاميانی که بر سرنوشت کشور چيره شده‌اند و برای تسليم يمن به ايران همه چيز را به غارت می‌برند.»

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
لینک مستقیم

​آقای ياسين همچنين در گفت‌گو با شبکه خبری الحدث ادعا کرده که نيروهای ايرانی برای حمايت از حوثی‌ها وارد صنعا شده‌اند. با اين حال اين مقام دولت يمن، جزئيات بيشتری در اين مورد ارائه نکرده است.​

اين سخنان رياض ياسين در دومين روز از آغاز حملات هوايی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی به مواضع گروه حوثی و متحدانش در يمن از جمله نيروهای هوادار علی عبدالله صالح رئيس جمهوری سابق اين کشور، ايراد می‌شود.

دولت يمن، بسياری از کشورهای عربی منطقه و همچنين برخی کشورهای غربی، شيعيان حوثی را به دريافت کمک از جمهوری اسلامی ايران متهم می‌کنند.

از سويی يک مسئول يمنی که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رويترز گفت که عبد ربه منصو هادی رئيس جمهوری يمن، جمعه برای شرکت در نشست سران اتحاديه عرب که قرار است شنبه آغاز شود، به شرم الشيخ خواهد رسيد.

انتظار می‌رود که اوضاع يمن، از مهم‌ترين محورهای گفت‌وگوهای سران عرب در شرم الشيخ باشد.

آقای منصور هادی روز پنجشنبه با کمک عربستان سعودی موفق به خروج از يمن شده بود و در نخستين ايستگاه، در رياض پايتخت عربستان توقف کرد. او در فرودگاه رياض مورد استقبال محمد بن سلمان بن عبدالعزيز وزير دفاع عربستان و رئيس ديوان پادشاهی اين کشور قرار گرفت.

ادامه بمباران مواضع حوثی‌ها و متحدانشان

از سويی جمعه جنگنده‌های ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی، حملات هوايی خود را به مواضع گروه شبه‌نظامی شيعه حوثی و متحدانش در يمن ادامه داد.

خبرگزاری رويترز و همچنين شبکه العربيه گزارش دادند که جنگنده‌های ائتلاف مجتمع رياست جمهوری در صنعا پايتخت يمن را که در کنترل حوثی‌ها قرار دارد، بمباران کردند.

هچنين انبارهای اسلحه و موشک در منطقه «فج عطان» در جنوب صنعا، هدف حملات هوايی قرار گرفت.

منطقه نفت خيز مأرب که توسط حوثی‌ها تصرف شده، يکی ديگر از اهداف جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی بود. سکوهای پرتاب موشک و پدافند هوايی در منطقه مأرب در بمباران جنگنده‌ها منهدم شد.

خبرگزاری رويترز نيز گزارش داد که در حملات هوايی، ايستگاه رادار نزديک چاه‌های نفت در استان مأرب و همچنين پايگاه هوايی در همين استان، بمباران شدند.

منابع قبيله‌ای می‌گويند که جنگنده‌ها، بازاری در منطقه کتاف البقع در استان مأرب را بمباران کرده و دستکم ۱۵ نفر را کشتند. در اين حملات منطقه «شدا» در همين استان که يکی از پايگاه‌های اصلی حوثی‌ها به شمار می‌آيد نيز هدف قرار داده شد.

اين عمليات «توفان قاطعيت» نام گرفته که با فرمان ملک سلمان بن عبدالعزيز پادشاه عربستان سعودی آغاز شده است.

از سويی حدود ۱۵هزار تن از جنگجويان قبايل شبوه در جنوب يمن برای دفاع از شهر عدن و آن‌چه «مشروعيت قانونی عبد ربه منصور هادی رئيس جمهوری» ناميدند، به سوی شهر عدن حرکت کردند. گزارش‌ها از درگيری ميان جنگجويان قبايل از يک سو با شبه‌نظاميان حوثی و نيروهای وفادار به علی عبدالله صالح از سوی ديگر حکايت دارد که در جريان آن چندين نفر از دو طرف کشته شدند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG