لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۲

ظریف: در دوران تحریم ها، آمریکا سهم ایران را در بازار نفت اروپا گرفت


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است، در دوران تحریم‌ها علیه تهران، آمریکا توانست سهم ایران در باراز نفت اروپا را به خود اختصاص دهد، اما ایران مصمم است تا دوباره جایگاه خود را به دست آورد.

به گزارش رویترز، محمد جواد ظریف در مصاحبه‌ای با شبکه «روسیه ۲۴» تصریح کرده است: الان که ایران به (به بازار نفت) بازگشته است، ما امیدواریم که سایر تولید کنندگان این موضوع را متوجه شوند و به نظرم روسیه اکنون موقعیتی که ایران پس از رفع تحریم با آن روبروست را درک می کند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه تصریح کرده است: «امیدوارم همه کشورهای (تولید کننده نفت) اعضای اوپک و غیر اوپک، درک کنند که ما روی این مساله حساب می کنیم.»

سازمان اطلاعات انرژی آمریکا، پیشتر اعلام کرده بود که قبل از اعمال تحریم‌ها بر علیه ایران، اروپا دومین واردکننده عمده نفت ایران بود و تقریباً ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز از این کشور در سال ۲۰۱۱ وارد کرد.

گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نیز نشان می داد که یونان بزرگترین واردکننده اروپایی نفت ایران بود و در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۲۰ هزار بشکه نفت در روز از ایران وارد می کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی دیماه گذشته در گزارشی هشدار داد، بازگشت نفت ایران ممکن است قیمت‌ها را از این هم پایین‌تر بیاورد زیرا جای خالی کاهش تولید نفت آمریکا را در بازار پر خواهد کرد.

از سوی دیگر، رویترز به نقل از مقامات ایران می‌گوید، پالایشگاه‌های اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، و یونان مناسب‌ترین‌ترین گزینه‌ها برای خرید نفت از ایران هستند. این کشورها پیش از اعمال تحریم‌ها جزو خریداران نفت از ایران بودند.

از زمان اعمال تحریم‌ها در اواسط ۲۰۱۲ جریان نفت ایران به اروپا قطع شده‌است، به جز تعداد محدودی محموله نفتی که به دلیل تعهد به قرارداد پیش از تحریم به ایتالیا صادر شد.

به دنبال برداشته شدن تحریم ها، شرکت‌های نفتی اروپایی، شامل رویال داچ شل، انی، و توتال برای بازگشت به ایران و توسعه میادین نفتی ایران- که چهارمین ذخایر بزرگ دنیا را در اختیار دارد - اعلام آمادگی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG