لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۵۳

واکنش ظريف به منتقدان سخنانش: اظهاراتم درباره جيسون رضائيان بود


محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، در پاسخ به انتقاد از سخنانش درباره اینکه «هیچ کسی در ایران به خاطر ابراز عقیده زندانی نمی‌شود» گفت که اظهارات وی در پاسخ به پرسشی درباره بازداشت جيسون رضائيان، خبرنگار بازداشتی واشينگتن پست در ايران، بوده است.

محمد جواد ظريف در مصاحبه با چارلی رُز، روزنامه‌نگار و مجری مشهور آمريکايی گفته بود: «ما در ايران کسی را به خاطر عقيده و نظرش زندانی نمی‌کنیم».

وی همچنين در پاسخ به پرسشی در خصوص پرونده جيسون رضائيان تصريح کرده بود: «کسانی که مرتکب جرم شوند و قانون کشور را نقض کنند، نمی‌توانند پشت اين‌‌که روزنامه‌نگار يا فعال سياسی هستند، پنهان شوند. مردم بايد به قانون احترام بگذارند.»

اين اظهارات وزير امور خارجه ايران واکنش گسترده‌ای به ويژه در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

محمد جواد ظريف روز جمعه ۱۱ اردیبهشت اين موج انتقاد داخل و خارج از ایران از خود را «عجيب» دانسته و در صفحه فيس‌بوکش نوشته است: «گروهی از هموطنان در داخل و خارج پاسخ مشخص، دقيق و ضروری بنده به سؤال در مورد يک خبرنگار — که وضعيت او اين روزها بهانه چندين اصلاحيه در سنای آمريکا برای مقابله با توافق هسته ای شده است — را دستمايه مقالات طولانی در اين زمينه کرده و برخی دوستان نيز بدون شنيدن پرسش و پاسخ، بنده را مورد مرحمت و لطف قرار داده‌اند!»

جيسون رضائيان، شهروند ايرانی -آمريکايی، که به عنوان مسئول دفتر روزنامه واشنگتن‌پست در ايران کار می‎‌کرد، سال گذشته بازداشت شد. خبرگزاری فارس در فروردین ماه اعلام کرد که اتهام‌های جيسون رضائيان، «جاسوسی» و «اقدام علیه امنيت ملی» است.

محمد جواد ظريف در نوشته‌اش به منتفدان خود توصيه کرده است: «پيش نياز قضاوت منصفانه اطلاع صحيح است. لااقل يک بار قبل از قلم فرسايی عرايضی را که به نقد می کشيد بشنويد».

وی اضافه کرده است:«ضرورت رعايت مصالح ملی هم طلب می کند که آب را به آسياب جنگ طلبان خارجی که از جبهه نرفتن بنده تا توقيف يک کشتی متخلف تا دستگيری يک يا چند فرد را بهانه ای برای ادامه تنش و بحران قرار داده‌اند، نريزيم».

به رغم آن که وزير امور خارجه ايران در مصاحبه با چارلی رز گفته بود، «کسانی که مرتکب جرم شوند» نمی‌توانند پشت نقاب روزنامه‌نگار پنهان شوند، اما اين اظهارات واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

از جمله بهمن احمدی امويی، روزنامه‌نگاری که پس از سال ۸۸ مدت پنج سال را در حبس گذراند در وبلاگ خود به اظهارات محمد جواد ظريف واکنش نشان داده است.

وی با اشاره به «بازجويی و شکنجه‌های روحی و جسمی» در ايام بازداشت خود نوشت: «شهادت می‌دهم همچنان که پيش ‌از اين احمدی‌نژاد و ديگر مقامات قضايی و سياسی کشور در اين‌ باره دروغ گفته‌‌اند، دولت روحانی و وزير خارجه‌‌اش نيز در اين مورد دروغ می‌‌گويند».

آقای احمدی امويی همچنين خواستار انتشار متن کامل حکم و پرونده خود شده و افزوده است: «در اين صورت مشخص می‌شود که چه کسی دروغ می‌گويد و ديگر مقامات جمهوری اسلامی برای پيدا کردن کلمه و جمله‌‌ای مناسب در چنين مواردی دچار زحمت نخواهند شد».

XS
SM
MD
LG