لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۰۵
گزارش ها حاکی است که در تظاهرات «روز خشم» در روز جمعه هزاران نفر از هواداران اخوان‌المسلمين در قاهره و ديگر شهرهای مصر دست به راهپيمايی زدند. طبق این گزارش ها در جریان حمله نیروهای امنیتی مصر به تظاهر کنندگان ده ها نفر کشته شده اند.

به گزارش شبکه «الجزيره» در جريان حمله نيروهای دولتی به هواداران محمد مرسی، رييس جمهوری برکنار شده مصر، در ميدان «رامسيس» در قاهره دست کم ۹۵ تن کشته شده اند.

طبق اين گزارش تظاهر کنندگان نیز در ميدان «رامسيس» ساختمان های دولتی را به آتش کشيده اند.

در همين حال گزارش هايی درباره تيراندازی به سوی مسجد «الفتح» در نزديکی ميدان «رامسيس» منتشر شده است. مسجد «الفتح» محل نگهداری و مداوای مجروحان درگيری های روز جمعه در اين ميدان است.

شبکه «الجزیره» گزارش داده است که نیروهای پلیس و ارتش در حال تدارک حمله به مسجد «افتح» هستند و نیروهای خود را در اطاراف این مسجد مستقر کرده اند.

گزارش ها حاکی است که ارتش مصر به هوادران محمد مرسی هشدار داده است که ميدان «رامسيس» را ترک کنند. طبق اين گزارش ها زره پوش های ارتش و نیروهای امنیتی و تعدادی از نيروهای ويژه در ميدان رامسيس مستقر شده اند.

منابع بيمارستانی در اسکندريه به تلويزيون «نيل» گفته اند که در درگيری بين نيروهای امنيتی مصر و هواداران محمد مرسی در اين شهر در روز جمعه دست کم ۱۶ نفر کشته و ۱۴۰ تن مجروح شده اند.

در همین حال، اخوان المسلمين در بيانيه‌ای از هواداران خود خواسته است تا زمان سرنگونی آنچه را که حکومت «کودتا» خوانده، از روز شنبه هر روز در خيابان ها دست به تظاهرت بزنند.

به گزارش رويترز، در جريان اعتراضات روز جمعه دست کم ۱۰۰ نفر کشته شده اند.

عبدالله عبدالفاتح، يک شهروند مصری در قاهره به خبرگزاری رويترز گفته است:«ما از ميدان های شهر بيرون نخواهيم رفت و در قبال تضییع حقوق مان ساکت نخواهيم نشست.»

عبدالله عبدالفاتح گفته است که در انتخابات گذشته در مصر به اخوان المسلمين رای نداده است.

این در حالی است که ارتش مصر در بیانیه ای اعلام کرده است که نیروهای خود را در خیابان ها و میادین اصلی شهر مستقر کرده و اماده است با هرگونه تهدیدی که امنیت شهروندان این کشور را به خطر بیندازد مقابله کند.

وزارت کشور مصر نیز پیشتر به نیروهای انتظامی و امنیتی این کشور دستور داده بود تا برای مقابله با حمله کنندگان به ساختمان های دولتی از گلوله جنگی استفاده کنند.

به دنبال سه روز درگيری خونبار در مصر، شماری از شرکت ها و کمپانی های بين المللی فعاليت های خود را در اين کشور به حال تعليق در اورده اند.

به گزارش آسوشيتدپرس، شرکت های جنرال موتور، تويوتا، رويال داچ شل،‌سوزوکی موتور و هانيکن، از جمله شرکت هايی هستند که فعاليت خود را در مصر متوقف کرده اند.

دور تازه خشونت ها در مصر به دنبال حمله نیروهای امنیتی و ارتش مصر در چهارشنبه ۲۳ مرداد، به دو محل تحصن هواداران محمد مرسی در قاهره، آغاز شد.

این یورش و درگیری نیروهای امنیتی با اعتراض‌های پس از آن در قاهره و دیگر مناطق، صد‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت. وزارت بهداشت مصر از بیش حدود ۶۳۰ کشته در درگیری‌های روز چهارشنبه سخن می‌گوید. اما گروه اخوان‌المسلمین می‌گوید نزدیک به ۳ هزار نفر در این خشونت‌ها کشته شده‌اند.
XS
SM
MD
LG