لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۳

بازداشت نايب رييس سنديکای کارگران شرکت واحد تهران


ابراهیم مددی به همراه منصور اسانلورييس سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران که هم اکنون در زندان به سر می برند.

ابراهيم مددی، نايب رييس سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، بعد از ظهر روز شنبه در اداره کار شمال تهران، واقع در ميدان اقدسيه، بازداشت‌‏ شد.


حبيب رضاپور،‌ يکی از اعضای سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، به «‌راديو فردا» گفت: « آقای مددی برای شرکت در جلسه هيئت حل اختلاف به اداره کار شمال تهران مراجعه کرده بود که توسط دو فرد لباس شخصی که از سوی ماموران نيروی انتظامی همراهی می شدند، بازداشت شد.»


وی با اشاره به اينکه مکان نگهداری ابراهيم مددی نامعلوم است،‌از وضعيت جسمانی اين فعال کارگری که بايد به طور مرتب از دارو استفاده کند،‌ابراز نگرانی کرد.


به گزارش خبرگزاری کار،‌ ايلنا، نايب رييس هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه از معدود کارگران اخراجی اين شرکت بود که ديوان عدالت اداری کشور با نقض حکم اخراج، به بازگشت به‌‏ کار او رای داده ‏بود.


ابراهيم مددی قرار بود تا در ارتباط با رای جديد ديوان در جلسه روز شنبه هيئت حل اختلاف اداره کار شمال تهران شرکت ‏کند.


آقای رضاپور در مورد دليل بازداشت آقای مددی گفت:« ماموران دليل را برای بازداشت او عنوان نکردند و پس از مراجعه و پيگيری اعضای سنديکا به آنان گفته شده است که دليل بازداشت و مکان نگهداری اين فعال کارگری را به اطلاع خانواده او خواهند رساند.»


در اين زمينه، ‌پرويز خورشيد، يکی از وکلای مدافع ابراهيم مددی، به ايلنا گفت: « آقای مددی در حالی از سوی دادگاه به اتهام اقدام عليه امنيت ملی و تبليغ عيله نظام به تحمل سه سال و نيم حبس محکوم شده‌‏ که هنوز دادگاه تجديد نظر در اين خصوص حکمی صادر نکرده ‏است.»


اين اتهام پس از بازداشت نايب رييس هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه پس از اعتصاب بزرگ کارگران اين شرکت در سال ۱۳۸۴ به وی وارد شده بود.


آقای مددی در سال گذشته همراه با شماری ديگر از اعضای سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران بازداشت شد و مدتی زندانی بود.


در ساليان اخير، فعالان اجتماعی،‌از جمله فعالان کارگری، به اقدام عليه امنيت ملی و اتهامات مشابه آن متهم شده اند.


  • پيش از بازداشت ابراهيم مددی، دو تن ديگر از اعضای هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، به نام سعيد ترابيان و رضا شهابی، به طور شفاهی به اداره پليس امنيت تهران احضار شدند

يکی از اين فعالان،‌ منصور اسانلو، رييس هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، است که در سال گذشته به اتهام اقدام عليه امنيت ملی به پنح سال زندان بازداشت شد.


به گفته وکلای مدافع اين فعال کارگری، حکم بازداشت آقای اسانلو تنها پس از بازداشتش به او داده شده بود.


پيش از بازداشت ابراهيم مددی، دو تن ديگر از اعضای هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، به نام سعيد ترابيان و رضا شهابی، به طور شفاهی به اداره پليس امنيت تهران احضار شدند.


حبيب رضاپور در اين خصوص گفت: « دليل احضار اين دوستان اعلام نشده است و پس از آنکه آنان خواستار دريافت احضاريه کتبی، با تهديد از آنان خواسته شده است خود را معرفی کنند.»


اين فعال سنديکايی از چنين رفتاری با اعضای اين تشکل مستقل کارگری و ساير فعالان کارگری ابراز تاسف کرد و اشاره کرد که اين گونه برخوردها برخلاف قانون است.


در روزهای گذشته نيز گزارش هايی در مورد برخورد امنيتی و قضايی با فعالان کارگری در مناطق گوناگون ايران انتشار يافته است.


از جمله محسن حکيمی و بی‍ژن اميری، ‌دو فعال کارگری در تهران بازداشت شده اند. همچنين جلسه پايانی دادگاه پنج نفر از اعضای هيئت مديره سنديکای کارگران شرکت نيشکر هفت تپه هفته گذشته در دزفول برگزار شد.


اين در حالی بود که وحيد فخرالدينی، ‌وکيل مدافع اين پنج کارگر در گفت و گو با راديو فردا پيش بينی کرد که دادگاه، موکلانش را محکوم خواهد دانست.اتهام اين فعالان کارگری، تبليغ عليه نظام عنوان شده بود.


حبيب رضاپور در مورد اين برخوردها با فعالان کارگری گفت: « با رشد نارضايتی در ميان کارگران از افزايش مشکلات اقتصادی، آقايان می کوشند با برخورد با فعالان کارگری، ‌مانع رويکرد کارگران به آنان شوند و از رشد اعتراضات کارگری در ايران جلوگيری کنند.»


  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

XS
SM
MD
LG