لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۲۸

۲۰ بهمن ۱۳۸۵ خورشيدی – ۹ فوريه ۲۰۰۷ ميلادی


۱۶۰ سال پيش در روزی چون امروز «ميرزا تقی خان اميرکبير» صدراعظم با کفايت ناصرالدين شاه از صدارت عزل شد. وی در دوره صدارت کوتاه خويش دست به اصلاحات بسياری زد. تاسيس مدرسه دارلفنون در تهران يکی از اقدامات فرهنگی اميرکبير بود.


۲۸ سال پيش در روزی چون امروز در ۲۰ بهمن سال ۱۳۵۷ خورشيدی در حاشيه تظاهرات و شورش های خيابانی، گروهی از مردم تهران در حمايت از قانون اساسی و دولت شاپور بختيار در ورزشگاه امجديه گرد آمدند و دست به تظاهرات زدند.


در همين روز افراد گارد شاهنشاهی به پادگان نيروی هوايی حمله کردند که با مقاومت شديدی روبرو شدند. آيت الله حمينی دولت دکتر بختيار را غيرقانونی اعلام کرده بود.


شيخ نشين راس الخيمه در ۹ فوريه سال ۱۹۷۲ ميلادی به اتحاديه امارات عربی در جنوب خليج فارس پيوست

۵۷ سال پيش در ۹ فوريه سال ۱۹۵۰ ميلادی سناتور «جوزف مک کارتی» بيش از ۲۰۰ تن از کارکنان وزارت خارجه آمريکا را متهم به عضويت در گروه های کمونيستی کرد.


از آن روز نزديک به يک دهه که دوره مکارتييسم خوانده می شود مبارزه با کمونيست ها در آمريکا آغاز شد.


۹فوريه سال ۱۸۷۴ ميلادی «ژول ميشله» مورخ فرانسوی در ۷۵ سالگی بدرود حيات گفت. وی برای نوشتن تاريخ فرانسه ۳۰ سال وقت صرف کرد و جزييات تحولات و روحيات مردم آن کشور را برشته تحرير درآورد.


خطوط هوايی روسی «ائروفلوت» در نهم فوريه سال ۱۹۳۲ ميلادی آغاز به کار کرد و طی مدت کوتاهی به بزرگترين شرکت هواپيمايی اروپای شرقی تبديل شد.


در نهم فوريه سال ۱۹۸۴ ميلادی «يوری اندریُف» پس از ۱۵ ماه حکومت بر شوروی سابق در سن ۷۰ سالگی درگذشت.


شيخ نشين راس الخيمه در ۹ فوريه سال ۱۹۷۲ ميلادی به اتحاديه امارات عربی در جنوب خليج فارس پيوست.


XS
SM
MD
LG