لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۴۷

حذف صبا قم از ليگ فوتبال قهرمانان آسيا


تيم فوتبال صبا قم با شکست مقابل الشباب امارات، از راهيابی به مرحله گروهی ليگ قهرمانان آسيا بازماند. به اين ترتيب، ايران فقط سه سهميه (استقلال، تراکتورسازی و سپاهان) در فصل ۲۰۱۳ ليگ قهرمانان آسيا خواهد داشت.

در اين مسابقه که در قالب تک حذفی و به ميزبانی قم برگزار شد، صبا تا دقيقه ۸۹ با گلی که ايمان رزاقي راد در دقيقه چهارم زد از حريف خود پيش بود و در طول مسابقه نيز موقعيتهای فراوانی برای تثبيت برتری خود داشت، دو بار هم تير دروازه حريف را به لرزه درآورد.

اما در واپسين لحظات و برخلاف جريان مسابقه، تيم اماراتی که سالها تجربه حضور در مسابقات قاره ای را دارد توسط عصام شاهی گل تساوی را به ثمر رساند تا بازی به وقت اضافی کشيده شود. در دو وقت اضافی تغييری در نتيجه حادث نشد تا ضربات پنالتی، تعيين کننده تيم برنده باشد.

در ضيافت پنالتي ها، الشباب تمام توپ های خود را به گل تبديل کرد اما گل نشدن ضربه دوم صبا باعث شد تا ضربه پنجم اين تيم هم تشريفاتی و بی اثر شود. الشباب ۵ بر ۳ پيروز شد و به گروه دوم جدول بازيها راه يافت.

صبا يک تعويض ديگر داشت و اگر عبدالصمد مرفاوی سرمربی اين تيم از حامد لک سنگربان مغضوب خود در اين وضعيت سود ميبرد، چه بسا شرايط متفاوتی در ضربات پنالتی رقم ميخورد. لک از دروازه بانان تيم ملی فوتبال ايران در بازی های غرب آسيا هم بود و مقابل تيم ملی يمن درون دروازه ايستاد. اما پس از آن رقابتها در تيم خود نيمکت نشين شد.

ايران سه و نيم سهميه در مسابقات امسال داشت و اگر صبا در اين بازی خانگی به برتری ميرسيد و به مرحله گروهی راه مييافت، نيم سهميه صبا تبديل به يک سهميه کامل ميشد.

سهراب بختياري زاده، ميلاد سليمان فلاح و رامين رضاييان پنالتي های صبا را گل کردند اما کريم اسلامی ضربه دوم تيمش را از دست داد و توپ را به تير افقی زد.

در طول مسابقه نيز ميلاد نوری دو بار توپ را به تير دروازه الشباب کوبيد. صبا چند موقعيت گلزنی ديگر هم داشت اما نتوانست بيش از يک بار، از خط دروازه الشباب بگذرد.

استقلال، سپاهان و تراکتورسازی سه نماينده ايران در مرحله گروهی ليگ قهرمانان آسيا هستند. به اين ترتيب الشباب در مرحله گروهی با تيمهای لخويای قطر، پاختاکور ازبکستان و الاتفاق عربستان همگروه شد.

صبا قم در اين بازی با ترکيب مهرداد طهماسبی، مرتضی کاشی، ويرکوم (کريم اسلامی)، سهراب بختياريزاده، ابوالفضل ابراهيمی، ايمان رزاقي راد (ميلاد سليمان فلاح)، رامين رضائيان، مهدی مومنی، ميلاد نوری، اکبر صادقی و سعيد لطفی به ميدان رفت.

تراکتورسازی در گروه A با تيمهای الشباب عربستان، الجزيره امارات و الجيش قطر همگروه است.

سپاهان در گروه با Cالغرافه قطر، الاهلی عربستان و برنده بازی النصر امارات و لکوموتيو تاشکند همگروه شده.

استقلال هم در گروه Dبا تيمهای العين امارات، الريان قطر و الهلال عربستان رقابت خواهد کرد.

فارس نيوز گزارش داده پس از پايان مسابقه صبا قم و الشباب امارات، محسن بيات که مانند حامد لک با غضب مرفاوی مواجه است و مدتهاست در ترکيب تيمش قرار نميگيرد، قصد داشت با وی مجادله کند که با وساطت مسئولان باشگاه و ساير بازيکنان، از بروز درگيری جلوگيری شد.

برخی تماشاگران اين تيم عليه سرمربی باشگاه شعار داده و خواستار جدايياش شدند. آنها عبدالله ويسی سرمربی فصل قبل اين تيم را تشويق ميکردند که سهميه ليگ قهرمانان آسيا را برای صبا کسب کرد.

پاسخ های مرفاوی به انتقادات

عبدالصمد مرفاوی پس از شکست، پاسخگوی سوالات و انتقادات خبرنگاران بود. اغلب خبرنگاران معتقد بودند او برای حفظ گل برتری، تاکتيک مناسبی اتخاذ نکرده. اما مرفاوی ضمن تاکيد بر عملکرد خوب بازيکنان تيمش، کم تجربگی اين تيم در ليگ قهرمانان آسيا را يادآور شد و گفت: بازيکن ديگری نداشتيم که به زمين بياوريم. نميتوانستيم قبل از دريافت گل، نظم تيمی خود را به هم بزنيم. اگر ميخواستم مهاجم کم کنم و فوتبال مستقيم انجام دهم شرايط بدتر ميشد و همانند تيم حريف ميشديم.

سرمربی تيم فوتبال صبا درباره اينکه آيا حضور حامد لک در ضربات پنالتی بهتر از طهماسبی نبود، گفت: مهرداد طهماسبی خودش پنالتيگير است و از او در بازی با ابومسلم به عنوان يک پنالتي گير استفاده کردم.

مهاجم گلزن تيم ملی فوتبال ايران در سالهای نخست دهه ۹۰ ميلادی در ادامه گفت: اينکه بازيکن نمي تواند توپها را به گل تبديل کند به جاهای ديگر بر ميگردد که دوست ندارم هماکنون درباره آن صحبت کنم. زيرا در شان من نيست که بخواهم اين مسئله را بگويم و جوابهای ديگری بشنوم.
XS
SM
MD
LG