لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۸

متهم آلمانی- افغان: ايران به تروریست های القاعده کمک می کند


احمد والی صديقی، يک آلمانی افغانی تبار،
احمد والی صديقی، يک آلمانی افغانی تبار، که به اتهام تروريستی در آلمان در حال محاکمه است، شهادت داده است که ايران از تروريست های القاعده حمايت می کند و به آنها پناه می دهد.

محاکمه آقای صديقی به اتهام عضويت در شبکه جهانی اسلامگرايان افراطی القاعده، روزهای دوشنبه و سه شنبه اين هفته در شهر کوبلنز آلمان در جريان بود.

بنوشته روزنامه اسرائيلی جروزالم پست، افشاگری های احمد والی صديقی، گواه تازه ای از پشتيبانی های دامنه دار و بی وقفه رژيم ايران از تروريست های سنی القاعده و نيز ترروريست های «نهضت اسلامی ازبکستان» است.

صديقی که ۳۷ سال دارد، در جريان يک مکالمه تلفنی به مادرش گفته بود که «زندگی در آلمان خوب نيست. در اينجا بايد در کنار همجنس بازان زن و مرد و يهوديان زندگی کرد».

اين مکالمه تلفنی ميان صديقی و مادرش که در هامبورگ انجام شده، توسط تشکيلات اطلاعاتی و امنيتی آلمان «ب.ان.د» ضبط شده بود.

بنوشته جروزالم پست، در جريان اين محاکمه معلوم شد که در سال ۲۰۱۰، گروهی از تروريست های اسلامی مقيم آلمان در صدد بودند که از راه پاکستان به آلمان باز گردند و مأموريت داشتند که اهداف اقتصادی در اروپا را مورد حمله قرار دهند اما نيروهای آمريکايی در کابل در سال ۲۰۱۰ ، صديقی را در راه بازگشت به آلمان دستگير کردند. او سپس برای محاکمه به آلمان مسترد شد.

صديقی در دادگاه آلمان گفت که دو تن از همدستان وی به نام های «رامی مکنزی» و «نامن مزيچه»برای گريز از دستگيری، از طريق وين به تهران رفتند، و به گفته او آنگونه که در نشست دادگاه شهادت داد، يک آژانس مسافرتی وابسته به ايران که دفتر آن در شهر هامبورگ درشمال آلمان است، سفر آنها به تهران را تدارک ديد.

صديقی در شهادت خود در دادگاه کوبلنز همچين افزود که مکنزی و مزيچه پس از رفتن به ايران با يک عضو «نهضت اسلامی ازبکستان» به نام «دکتر محمود» تماس گرفتند.

به گفته او، اين دو پس از ورود به ايران، به شهر زاهدان انتقال يافتند زيرا نيروهای فعال در باندهای تروريستی، برای رفتن به افغانستان و پاکستان معمولاً از مسير زاهدان عبور می کنند.

بنوشته روزنامه جروزالم پست، در سال ۲۰۱۰ ، نيروهای امنيتی پاکستانی، رامی مکنزی را که به شکل و شمايل يک زن درآمده و بورقع بر سر کرده بود، شناسايی و بازداشت کردند اما به نظر می رسد که نامن مزيچه همچنان در ايران باشد.

قاضی دادگاه آلمان، خانم آنگليکا بلتنز در جريان دادرسی، پرسش های متعددی را از احمد والی صديقی مطرح کرد و از جمله، نظر او را در مورد غرب و يهوديان جويا شد.

اين قاضی افزود که نظرات ضد يهودی و سخنان افراطی صديقی نشان از مخالفت او با نحوه زندگی در آلمان دارد.

دادستان دادگاه، برند اشتودل، از صديقی پرسيد که چه کسی به او آموخته است که از يهوديان و همجنس بازان نفرت داشته باشد و صديقی پاسخ داد که همه مجاهدين (اسلامی) چنين نظراتی دارند - هرچند که افزود که «من چيزی عليه يهوديان ندارم.»

بنوشته جروزالم پست، منابع موثق آلمانی مرتبط با دادگاه گفتند که اين محاکمه وجود يک شبکه گسترده تروريستی از اعضای القاعده، جمهوری اسلامی ايران و ديگر گروه های تروريستی فعال در اروپا، افغانستان و پاکستان را فاش کرده است.
XS
SM
MD
LG