لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۰۳

شکايت شخصيت های اسراييلی عليه احمدی نژادبه دادگاه لاهه


بنيامين نتانياهو، رهبر اوپوزيسيون اسرائيل و نخست وزير پيشين کشور، اعلام کرد احتمال تسليم شکايتی عليه آقای محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، رابه دادگاه بين المللی لاهه مورد بررسی قرارداده است.


آقای نتانياهو هياتی رابرای گفت وگو با رهبران امريکا واروپا دراين باره رهسپارخارج کرده است.


آقای نتانياهو رهبر حزب ليکود تلاش سياسی- حقوقی عليه آقای احمدی نژاد را درصدر برنامه های خود قرار داده و اعلام کرده است برای برای به نتيجه رساندن اين تلاش ها با ديپلمات های خارجی در اسرائيل ديدار می کند.


در همين زمينه، هیأت نمايندگان آقای نتانياهو، پيشاپيش راهی آمريکا شده تا اعضای آن با مقام های ايالات متحده و شخصيت های مختلف آمريکائی، بويژه اعضای کنگره واشينگتن در اين باره گفت وگو کنند، ودرادامه نيز به اروپا خواهند رفت.


آقای نتانياهو سه شنبه آينده، نوزدهم دسامبر، با ۷۰ نفر از سفيران و اعضای هیأت های ديپلماتيک خارجی مقيم اسرائيل ديدارخواهد کرد، تا آنچه را که "برنامه قتل عام يهوديان از سوی آقای احمدی نژاد" می نامد، تشريح کند.


درهیأتی که به نمايندگی از سوی او رهسپار خارج شده و هم اينک در آمريکا بسر می برد، افرادی نظير آقای دانی ناوه ،وزير اسبق بهداشت و درمان، و دکتر دوری گلد، سفير پيشين اسرائيل در سازمان ملل متحد، عضويت دارند.


اين دو وزير پيشين پيشتر همراه با چند چهره سياسی و حقوقی ديگر اسرائيل، شکايتی عليه آقای احمدی نژاد، برای تسليم به ديوان بين المللی لاهه تنظيم کرده بودند.


این شخصیت های سراییلی و آقای نتانياهو می گويند: «آقای احمدی نژاد ، قتل عام تازه ای برای يهوديان را در دستور کار خود قرار داده است».


در واکنش به همآيش «هولوکاست، چشم انداز جهانی» که در روزهای دوشنبه و سه شنبه، دوازدهم و سيزدهم دسامبر، در تهران و زير نظر دفتر مطالعات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ايران برپا شد، آقای نتانياهو و همفکرانش بر ضرورت و«فوريت پيگيری حقوقی عليه آقای احمدی نژاد»، تاکید کرده اند.


اين اقدامات آقای نتانياهو و همفکرانش، در عين حال از سوی رسانه های اسرائيلی، «ابراز عدم اعتماد به توانائی تبليغاتی وسياسی دولت اسرائيل در مقابله با ستيز جمهوری اسلامی با اسرائيل» تعبير شده است.


آقای نتانياهو می گويد:«بايد ايالات متحده و جامعه جهانی، تضمين جدی و کاملا قاطعانه ای، در مورد جلوگيری از دستيابی جمهوری اسلامی به جنگ افزار هسته ای ارایه کنند».زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG