لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۳
آخرين ماجرای علی دايی در کسوت سرمربيگری تيم پرهوادار پرسپوليس از يکشنبه شب و پس از شکستی ديگر و اين بار با نتيجه سنگين چهار بر يک از صبای قم در آزادی تهران آغاز شد و با بازگشت سرمربی به تمرين سه شنبه پرسپوليس و قربانی يک گوسفند به پايان رسيد.

رفت و برگشت سريع دايی قابل انتظار و در لا به لای خبرها و نظرهای پر شمار «سوژه» روز ورزش ايران بود. سوت پايان مسابقه با صبا با اعلام خداحافظی دايی با بازيکنان در رختکن و گفت و گوی رسانه ای نوشتاری و ديداری بود.

در آزادی کم تماشاگرتر از هر روز بازی پرسپوليس – آن هم در مسابقه ای که با شکست دو بر يک در دور رفت در قم جنبه انتقامی داشت – سرخپوشان در همان سی دقيقه نخست سه گل خوردند و بازيکنان با شعارهای تند هواداران همراه شدند. اما علی دايی همچنان مورد حمايت آنان بود.

به گزارش خبرگزاريها و گزارشگر تلويزيونی در بين دو نيمه ليدرهای پرسپوليس در ميان تماشاگران رفتند تا در ۴۵ دقيقه دوم لبه تيغ شعارها متوجه دايی اسطوره ای شود. اين نيمه ای بود که پرسپوليس بهتر بازی کرد و از نظر نتيجه يک گل خورد و يک گل زد.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی گزارش داد که ليدرهای رهبری کننده در شعار عليه سرمربی از کارمندان پرسپوليس و حقوق بگير باشگاه بودند. در ميان شعارهای عليه سرمربی، مربيان و بازيکنان حبيب کاشانی به عنوان سرپرست باشگاه در امان بود. کاشانی اعلام کرد که برای پذيرش يا رد کناره گيری دايی تا دوشنبه تصميم گيری می شود.

روز بعد (دوشنبه) اعلام شد که استعفای دايی از سوی کاشانی پذيرفته نشده است و بازيکنان غمگين از رفتن سرمربی روز سه شنبه برای بازگرداندن دايی با گل و شيرينی به منزل او می روند. در هنگام حضور بازيکنان در منزل دايی، حبيب کاشانی حضور نداشت.

در پی شعارهای تندی که عليه دايی سرداده شد، به گزارش برگزاری مهر حميد سجادی، معاونت سازمان تربيت بدنی اعلام کرد:« نبايد اجازه بدهيم حرمت و قداست چهره های ملی به راحتی در ورزش شکسته شود. شخصا اعتقاد دارم دايی اين ظرفيت و پتانسيل را دارد تا به عنوان يک چهره بين المللی بر کرسی های برجسته AFC و FIFA قرار بگيرد و بايد شرايطی را فراهم کنيم تا از چنين بزرگانی در مجامع تصميم ساز و استراتژيک فوتبال جهان استفاده کنيم.»

حبيب کاشانی هم پس از شعارهايی که عليه دايی از سوی ليدرها رهبری شد با اعلام پذيرفته نشدن کناره گيری سرمربی گفت:« علی دايی خط قرمز ليدرهای پرسپوليس است. پس از باخت غيرقابل باور به تيم صبای قم علی دايی با يک عمل حرفه‌ای از سمت خود کناره گيری کرد و دست باشگاه را باز گذاشت تا برای آينده تيم تصميم گيری کند. در شرايطی که باشگاه اختيار داشت، جايگزينی برای ايشان انتخاب کند، تصميم برآن گرفته شد که همچنان با اين مربی به فعاليت خود ادامه دهيم.»

رسانه های داخلی ابتدا در روز دوشنبه اعلام کردند که در نشست طولانی سرپرستان دوباشگاه استقلال و پرسپوليس با علی سعيدلو رئيس سازمان تربيت بدنی و رياست مجمع اين دو باشگاه در محل سازمان تربيت بدنی در مورد مسائل مختلف بحث و گفتگو شد که مهمترين آن تصميم گيری در خصوص کناره گيری علی دايی از سمت سرمربيگری تيم فوتبال پرسپوليس بود. در اين نشست رييس تربيت بدنی با پذيرش استعفای دايی مخالفت کرد. سعيدلو روز بعد دخالت در مورد رد کناره گيری دايی را تکذيب کرد.

در بعد از ظهر سه شنبه دايی بر سر تمرينات پرسپوليس حاضر و در لحظه ورود او و بازيکنان به زمين تمرين يک گوسفند قربانی شد. تعدادی از هواداران تيم پرسپوليس در ورزشگاه درفشی فر در حمايت از علی دايی شعار ‌دادند. در تمرين نيز سرپرست باشگاه حضور نداشت.

خبرگزاری مهر نوشت: «در تمرين امروز هواداران پرسپوليس تنها به تشويق بازيکنان قديمی اين تيم پرداختند و هيچ کدام از بازيکنان فعلی تيم را تشويق نکردند. آنها دقايقی نيز به تشويق علی دايی پرداختند که با توجه به اتفاقات ديدار پرسپوليس - صبای قم، در نوع خود جالب توجه بود. تمرين امروز با حضور نزديک به ۱۰۰ تماشاگر برگزار شد. »(در مسابقه پرسپوليس با صبا تعداد تماشاگر با ماموران انتظامی حدود ۵۰۰ نفر گزارش شد.)

در تمرين پرسپوليس در پيش از مسابقه روز پنجشنبه با تيم سايپا – که برای نخستين بار در ورزشگاه تختی تهران انجام خواهد شد – يکی از گزارشها از سوی خبرگزاری فارس بود که نوشت:« ابتدای تمرين حدود ۵۰ هوادار حضور داشتند که علی دايی را تشويق می ‌کردند. بر اثر مرور زمان تعداد تماشاگران به ۱۰۰ نفر رسيد. آنها که در حال تشويق دايی بودند (که) با اعتراض برخی از ليدرهای باشگاه مواجه شدند به همين دليل يکباره به تشويق پيشکسوتان پرسپوليس مانند مجتبی محرمی، فرشاد پيوس، بهروز رهبری فر، محمد پنجعلی، سعيد عزيزيان، محمود خردبين و سرپرست باشگاه پرسپوليس حبيب کاشانی پرداختند. در مرحله بعدی تعداد ليدرها کمی بيشتر شد. همين موضوع باعث شد به دليل اتفاقات ورزشگاه آزادی در ديدار برابر صبای قم درگيری بين ليدرها پيش آيد... يکی از ليدرهای باشگاه پرسپوليس پس از گذشت ۳۰ دقيقه تمرين، در جمع هواداران و ليدرها حضور پيدا کرد و اجازه هرگونه تشويق را از آنها گرفت. نکته جالب اين بود که هيچ کس نبود که از اين کار ليدر پرسپوليس جلوگيری کند.»

دايی: مردم همه چيز را می ‌دانند

در پايان تمرين حرفهای دايی به خبرنگاران نکته های جالب داشت. او در بخشی از گفته هايش اظهار کرد:« دست تمام هواداران واقعی پرسپوليس را می ‌بوسم اما به مشتی جيره خوار اجازه نمی ‌دهم که من را زير سؤال ببرند. مردم همه چيز را می ‌دانند. برخی‌ صبح مقابل من تعظيم می کنند و بعد از آن در تلويزيون حرف‌های ديگری می ‌زنند. اين آقايان خط گرفته‌اند و مطمئن باشند که من هم کارم را بلدم. اينها همان هايی هستند که در بازی مقابل عربستان من را زير سؤال بردند.»
XS
SM
MD
LG