لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۵۸

يک ايرانی تبار در پارلمان«کبک»؛«مبارزه با تبعيض عليه مهاجران»


دکتر امير خدير، يک کانادايی ايرانی تبار، در انتخابات اخیر توانست به پارلمان کبک راه یابد.

دکتر امير خدير، يک کانادايی ايرانی تبار است که در هفته جاری به عنوان نماينده شهر مونترال در پارلمان کبک انتخاب شد. وی پيروزی خود را پيروزی گروه های فراموش شده دو دهه اخير دانسته است.


امير خدير می گويد: اين گروهها شامل احزاب چپ، فعالان اتحاديه ها ی کارگری، طرفداران محيط زيست و حقوق زنان هستند که به دلايل گوناگون از دهه هشتاد بتدريج از فعاليت های سياسی خود دست کشيدند.


امیر خدیر در تهران متولد شده است و هنگامی که ده ساله بود به همراه خانواده اش به کانادا مهاجرت کرد.


امير خدير که تحصيلات خود را تا درجه فوق ليسانس در رشته ی فيزيک در دانشگاه مک گيل مونترال ادامه داد و سپس به رشته پزشکی روی آورد ودر رشته بيماری های عفونی تخصص گرفت.


خدير در گفت وگو با راديو فردا درمورد کم و کيف حزبی که وی آن را نمايندگی می کند توضيحاتی را ارائه کرده است:


آقای خدير ممکن است کمی در مورد حزبی که شما آن را نمايندگی می کنيد و مواضع آن برای ما توضيح بدهيد؟


بله، نام حزب ما حزب «کبک همبستگيها»، حزبی نوپاست وفقط سه سال از تشکيل آن می گذرد.


به طور کلی رئوس اصلی اهداف اين حزب: عدالت اجتماعی، محيط زيست و فراتر از آن اکولوژی که يعنی در نظرگرفتن ارتباط تنگاتنگ ميان فعاليت تمدن بشری و محيط زيست است.


اين خود بدين معنی است که هرگونه تصميم اقتصادی بايد باتوجه دقيق به پيامدها ی آن و تاثيراتش در محيط زيست گرفته شود. حزب ما همچنين خواهان برابری آحاد در برابر قانون است. زيرا، گر چه در استان کبک قوانينی برای جلوگيری از تبعيض وجود دارد اما درعمل شاهد تبعيضهای مختلقی هستيم بويژه درمورد مهاجرين به کانادا است.


«اگر چه در استان کبک قوانينی برای جلوگيری از تبعيض وجود دارد اما درعمل شاهد تبعيضهای مختلقی هستيم بويژه درمورد مهاجرين به کانادا است. يکی از اين تبعيضات برسميت نشناختن مدارک تحصيلی مهاجرين تازه وارد به کانادا است که در نتيجه آن صدمات شغلی زيادی به اين افراد وارد می شود»


امیر خدیر، نماینده پارلمان کبک.


يکی از اين تبعيضات برسميت نشناختن مدارک تحصيلی مهاجرين تازه وارد به کانادا است که در نتيجه آن صدمات شغلی زيادی به اين افراد وارد می شود.


آقای خدير شما ابتدا تحصيلات خود را در زمينه فيزيک تمام کرديد بعد هم به پزشکی روی آورديد و اکنون هم سر از سياست درآورديد، ممکن است بگوييد که چگونه باينجا رسيديد؟


من همچنان به پزشکی علاقه دارم و يازده سال است که دررشته تخصصی ام تجربه پيدا کرده ام . اما تا حدودی اتفاقات روزگار، تربيت خانوادگی وعلاقه ی پدرومادرم به مسائل سياسی اجتماعی همه اينها باعث شد که درکانون يک رشته از فعاليتهای اجتماعی قرار گيرم.


درهمين حال رويدادهای کبک، آشنائی من با زبان وفرهنگ اين استان و همينطور ادغام نسبتا موفق خانواده ام در جامعه ميزبان باعث شد که حدود هشت سال پيش حزب نسبتا جاافتاده ای که در سطح فدرال کار می کرد مرا به عنوان نامزد خودش انتخاب کند. پس از آن تجربه، بيشتر بسوی رويدادها ی سياسی کبک کشيده شدم وخلاصه پس از چند کوشش، حزب ما توانست برای نخستين بار در حوزه ای که من نامزد ان بودم موفق شود و به پارلمان کبک راه پيدا کنم.


آقای خدير در برخی ازروزنامه ها ی کانادا ديدم که به طبع شعروشاعری شما اشاره شده، ممکن است بگوييد بيشتر تحت تاثير ادبيات و شاعران فرانسه قرار داريد يا اينکه از شاعران ايرانی هم سهمی را برده ايد؟


گرچه در فرهنگ و ادب فرانسه شاعران جايگاه ويژه ای دارند ولی به هيچ وجه با جايگاهی که شاعران ايرانی درفرهنگ ما دارند قابل قياس نيست. بهمين جهت من اين ويژگی را بزرگترين پيوند و ارتباط فرهنگی با ايران می دانم.


پرسش ديگرم درمورد انتخاب باراک اوباما به عنوان چهل و چهارمين رييس جمهوری امريکا است، در اين مورد چگونه فکر می کنيد؟


اعتقاد راسخ دارم که باراک اوباما يک شخصيت بسيار برجسته و مترقی است . جايگاه طبقاتی اقای اوباما، و مسائلی که وی از ان حمايت کرده و به کارهايی که اشتغال داشته است همه وهمه نشان دهنده اين است که او از طرفداران عدالت اجتماعی است.


اين خصلت آقای اوباما بويژه باين دليل مهم است که مثلا درکشوری که حمايت از حقوق مردم فلسطين کار ساده ای نيست، ايشان تا يکی دو سال پبش از نامزدی اش در انتخابات رياست جمهوری امريکا، در تظاهرات مثلا روز حقوق مردم فلسطين در شيکاگو شرکت می کرده است.


اميدوارم آقای اوباما با حفظ موضع مستقل خود بتواند در برابر گروههای سياسی فشار دراينده مقاومت کند. اميدوارم اين تعقل و تعادل که درگفتار آقای اوباما تابحال ديده وشنيده شده هميشه ادامه پيدا داشته باشد و سياست خارجی امريکا هم با تغييرات اساسی باعث شود تا در کشورهايی همچون ايران تحولات مثبتی روی دهد، زيرا فقط در چنين شرايطی است که نيروها ی صلح طلب، نيروهای اصلاح طلب ونيروهای بالنده اجتماعی درجهت پيشرفت دموکراسی درهرجا واز جمله ايران پروبال پيدا می کنند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG