لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۹

معاون صدام يک قدم ديگر به اعدام نزديک شد


پس از اعلام حکم حبس ابد طا ها ياسين رمضان، حکم صادره مورد اعتراض دادستان قرار گرفت و پرونده به دادگاه عالی ارجاع شد.

يک قاضی دادگاه تجديد نظرعراق، روز پنجشنبه ۱۵ مارس، گفت حکم اعدام طاها ياسين رمضان، معاون صدام حسين، به جرم «مشارکت در کشتارشيعيان دجيل» توسط اين دادگاه تاييد شده است.


طاها ياسين رمضان يکی از هفت متهمی بود که در ۵ نوامبر به اتهام مشارکت در قتل ۱۴۸ تن از شيعيان در شهر دجيل در ۶۰ کيلومتری شمال بغداد در سال ۱۹۸۱، در دادگاه عالی جنايی عراق، به حبس ابد محکوم شد.


اين دادگاه صدام حسين، برزان ابراهيم التکريتی و عواد حمد البندر را محکوم به اعدام با طناب دار کرد. همچنين اين دادگاه سه متهم ديگر را به دوره های حبس پانزده ساله محکوم و يک متهم ديگر را تبرئه کرد.


پس از اعلام حکم حبس ابد طا ها ياسين رمضان، حکم صادره مورد اعتراض دادستان قرار گرفت و پرونده به دادگاه عالی ارجاع شد.


منیر حداد، قاضی دادگاه تجدید نظر،می گوید حکم طاها یاسین رمضان داد گاه تجديد نظر نهايی و غير قابل استيناف است

در دسامبر ۲۰۰۶ اين دادگاه با پذيرش نظر دادستان، حکم حبس ابد را به اعدام با طناب دار تغيير داد.


به گزارش خبرگزاری رويترز، قاضی منير حداد گفت پس از بررسی پرونده، دادگاه تجديد نظر تغيير حکم حبس ابد به اعدام توسط دادگاه عالی را منطبق با قانون يافت.»


آقای حداد که در ساختمان داد گاه تجديد نظر، سخن می گفت، تاکيد کرد که حکم دادگاه تجديد نظر نهايی و غير قابل استيناف است.او تصريح کرد بر اساس قوانين عراق حکم دادگاه تجديد نظر بايد تا سی روز اجرا شود.


پیشتر و در همین زمینه، لوئيز آربور، کميسر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر، با ارسال دادخواستی به ديوانعالی عراق از صدور حکم اعدام برای طه ياسين رمضان، معاون سابق صدام حسين، انتقاد کرده بود.


خانم آربور گفته بود صدور حکم اعدام برای طاها ياسين رمضان غيرقانونی است زيرا دادگاه او مطابق موازين بين المللی برگزار نشده است.


طاها ياسين رمضان از اعضای اصلی حزب بعث و دستياران نزديک صدام حسين، رييس جمهوری سابق عراق، در سال ۱۹۳۸ متولد شد.


آقای رمضان در جريان جنگ هشت ساله ايران و عراق فرماندهی «ارتش مردمی» عراق را برعهده داشت.


او از پس از جنگ اول خليج فارس در سال ۱۹۹۱ و تا زمان حمله آمريکا به عراق در سال ۲۰۰۳ سمت معاونت رياست جمهوری را برعهده داشت.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG