لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۳

آرش نراقی به پرسش ها درباره «اسلام و حقوق اقليت های جنسی» پاسخ می دهد


دکتر آرش نراقی
مهمان تازه وب سايت راديو فردا دکتر آرش نراقی، صاحب نظر در مسايل الهيات جديد و اخلاق، است.
آرش نراقی دکترای فلسفه از دانشگاه کاليفرنيا دارد و هم اکنون استاديار دين و فلسفه کالج «موراوين»، پنسيلوانيا، آمريکا است.

پژوهش های دانشگاهی آرش نراقی در حوزه فلسفه غرب و در قلمرو فلسفه دين، معرفت شناسی، و اخلاق متمرکزاست .آرش نراقی از جمله روشنفکران دينی محسوب می شود که مقالات بسياری از وی در حوزه فلسفه، عرفان، و الهيات در نشرياتی چون «کيان» و «راه نو» درايران منتشر شده است.

از تاليفات آرش نراقی می توان به کتاب های رساله دين شناخت: مدلی در تحليل ايمان ابراهيمی (تهران، انتشارات طرح نو، ۱۳۷۸)؛ اخلاق حقوق بشر (تهران، انتشارات نگاه معاصر، ۱۳۸۸)؛ و آينه جان: مقالاتی درباره احوال و انديشه های مولانا جلال الدين بلخی (تهران، انتشارات نگاه معاصر، ۱۳۸۸) اشاره کرد.

آرش نراقی اخيرا مقاله ای در زمينه «تشيع و حقوق اقليت های جنسی» در کنفرانس مطالعات ايران شناسی در کاليفرنيا ارائه کرد و به مساله ديدگاه های موجود در بين صاحبنظران «سنت گرا» و «متجدد» در ايران درباره حقوق بشر و حقوق «اقليت های جنسی» پرداخت.

وی درباره مقصود خود از «اقليت‌های جنسی» گفته بود آنها گروه‌های انسانی هستند که رفتار جنسی آنها با الگوی رفتارهای جنسی رايج در ميان اکثريت متفاوت است.

مساله حقوق اقليت های جنسی در کشورهای اسلامی موضوعی چالش برانگيز است و اين گروه های در معرض مجازات های سنگين قرار دارند. اين در حالی است مساله حقوق اين افراد کمتر در عرصه عمومی مورد بحث و گفت وگو قرار گرفته است.

«اسلام و حقوق اقليت های جنسی» موضوع مورد بحث گفت و گو با دکتر آرش نراقی است و خوانندگان می توانند در طول يک هفته سووالات خود در اين زمينه را در بخش نظرات همين صفحه مطرح کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG