لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۷

ويکتوريا آزارنکا قهرمان تنيس آزاد استراليا شد


بانوی شماره يک تنيس جهان موفق شد از عنوان قهرمانی سال گذشته اش در نخستين گرنداسلم فصل دفاع کند و جام قهرمانی را نزد خود نگه دارد.

ويکتوريا آزارنکا از بلاروس در ديدار فينال مقابل لی نا از چين، در حالی که روی نوار ناکامی حرکت ميکرد، پس از مصدوميت رقيب سرسخت چينی از ناحيه مچ پا و تغيير جريان مسابقه، موفق شد برای دومين بار، يک جام گرنداسلم را نصيب خودش کند.

آزارنکا با تصاحب اين جام، جايزه نقدی دو ميليون و ۴۳۰ هزاردلاری که ۱۳۰ هزاردلار از ميزان جايزه قهرمان سال قبل بيشتر است را دريافت کرد. رقيب مغلوب چينی نيز يک ميليون و ۲۱۵ هزاردلار پاداش گرفت.

آزارنکا مانند شاراپووا که در هشت سالگی به آمريکا رفته، در چهارده سالگی از مينسک به اسکاتسديل در آريزونا مهاجرت کرد تا ورزش تنيس را با شرايطی حرفهای پيگيری کند. آزارنکا در آمريکا با حمايت دوست خانوادگيشان نيکولای خابيبولين دروازه بان مشهور هاکی روی يخ در ليگ آمريکا، مدارج ترقی را طی کرد.

ويکتوريا آزارنکا در حالی در ملبورن به قهرمانی رسيد که ماريا شاراپووا و سرينا ويريليامز جديترين تهديدها برای ربودن جام قهرمانی از چنگ او محسوب ميشدند. اما ويليامز به اسلوئان استفنس ۱۹ ساله باخت و شاراپووا هم مغلوب لی نا شد.

حوادث مهم رقابت های زنان اولين گرنداسلم سال در ادامه مرور شده است.

دور اول: سوفيا آرويدسون با رتبه ۳۸ دنيا از سوئد مقابل لومکوم از تايلند که از مسابقات مقدماتی به جدول اصلی راه يافته بود شکست خورد. يامی همپتون امريکايی نيز موفق شد اورسولا رادونسکا از لهستان را حذف کند. در يکی از حساسترين بازيها، کارولينه ووزنياکی مقابل سابينه ليسيکی از آلمان قرار گرفت و ۲-۱ بر او چيره شد.

مهمترين شگفتی را کارلا سوارز اسپانيايی رقم زد و سارا ارانی ايتاليايی را حذف کرد. حذف فرانچسکا اسکياوونه فاتح فرنچ اوپن ۲۰۱۰ از ديگر حوادث مهم دور نخست بود.

دور دوم: پترا کويتووا از جمهوری چک و فاتح ويمبلدون ۲۰۱۱ مقابل لورا رابسون از انگلستان شکست خورد. سامانتا استوزور اميد اول استراليايی ها نيز به ژنگ جيه (چين) باخت.

دور سوم: بالاخره داته کروم ۴۲ ساله باخت! پيرترين شرکت کننده که با موفقيت به دور سوم راه يافته بود. در جدال صربستانيها که هر دو نيز شماره يک سابق هستند، آنا ايوانوويچ بر يلنا يانکوويچ غلبه کرد. ونوس ويليامز به شاراپووا باخت.

دور چهارم: ووزنياکی همچنان در سراشيبی، بانوی شماره يک پيشين جهان از دانمارک، اين بار به کوزنتسوا نفر ۷۵ دنيا باخت. اگنشکا رادونسکا به راحتی آنا ايوانوويچ را برد، به همان راحتی که سرينا ويليامز از سد ماريا کريلنکو گذشت.

کارنامه قهرمان

آزارنکا در بالاترين نقطه جدول، ابتدا مونيکا نيکولسکو از رومانی را ۲-۰ شکست داد. سپس با همين نتيجه النی دانيليدو از يونان را پشت سر گذاشت.

يامی هامپتون آمريکايی در گام سوم موفق شد يک ست از آزارنکا بگيرد اما او نيز سرانجام به قهرمان اين تورنمنت باخت. النا وسنينا از روسيه در دور چهارم با نتايج مشابه ۶-۱ مقابل ويکتوريا آزارنکا شکست خورد.

در مرحله يک چهارم نهايی اسوتلانا کوزنتسوا با تمام تجاربی که داشت، فقط ست اول را به خوبی مقاومت کرد و ۷-۵ واگذار کرد اما در ست دوم ۶-۱ تسليم شد تا آزارنکا راهی مرحله نيمه نهايی شود، جايی که اسلوئان استفنس پس از حذف سرينا ويليامز، انتظارش را ميکشيد.

آزارنکا مقابل استفنس چندان به دردسر نيافتاد. ست اول را ۶-۱ و ست دوم را ۶-۴ برد تا به فينال برسد. جايی که گرچه در ست اول به لی نا از چين باخت، اما پس از مصدوميت رقيب، عنان کار را از او گرفت و در حالی که شادمانه ميگريست، دومين گرنداسلم خود را به خانه برد.

نکته جالب در بازيهای آزارنکا، تغيير رويه او در جيغ زدن است. او که مانند شاراپووا به سر و صدا و جيغ های گوشخراش در حين بازی شهرت دارد، کمتر از سابق فرياد ميزند و سعی دارد ضمن حفظ انرژی، تمرکز بيشتری روی متن بازی داشته باشد.
XS
SM
MD
LG