لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۳

ناکامی بارسلونا در ليگ قهرمانان اروپا


خوشحالی فرانک لامپارد پس از گل دوم
از دور برگشت مرحله نيمه نهايی ليگ قهرمانان اروپا، چلسی موفق شد ميزبان خود بارسلونا را در حضور ۹۶ هزار نفر متوقف کند و با برتری ۳-۲ در مجموع دو بازی رفت و برگشت، پا به فينال اين رقابت ها بگذارد.

مدافع عنوان قهرمانی که بازی رفت را ۱-۰ به حريف لندنی باخته بود، در بازی برگشت نتوانست چلسی ۱۰ نفره را شکست دهد و با تساوی ۲-۲ از دور رقابت ها خارج شد.

بارسلونا که پيش از اين مسابقه در همين ورزشگاه مغلوب رئال مادريد شده بود، مجدداً در نيوکمپ با ناکامی مواجه شد. گوارديولا سرمربی بارسا برای هفتمين بازی پياپی مقابل چلسی از دستيابی به پيروزی باز ماند.

بارسلونا که حالا اميدهايش برای کسب چهارمين قهرمانی پياپی در لاليگا را از دست داده، فرصت حضور در چهارمين فينال ليگ قهرمانان در هفت فصل اخير و دفاع از عنوان قهرمانی فصل پيش را هم از دست داد.

آبی و اناری پوشان ايالت کاتالونيا ۲-۰ از حريف خود پيش افتاده بودند و در سی و هفتمين دقيقه هم جان تری از زمين اخراج شد. شرايط تا آخرين دقيقه از نيمه نخست طوری بود که حتی خوش بين ترين هواداران چلسی نيز اميدی به حضور تيمشان در فينال نداشته باشند.

در طول اين مسابقه بارسا روی دروازه حريف اردو زده بود اما ساختار شگفت انگيز خط دفاعی چلسی با حضور اعجوبه ای به نام پيتر چک درون دروازه، خط آتش بارسلونا را آشفته کرده بود.

در اين بازی پر برخورد، ليز خوردن گری کاهيل و مصدوميت او باعث شد خوزه بوسينگا در دوازدهمين دقيقه وارد ميدان شود و تعويضی زودهنگام برای چلسی رقم بخورد.

همين اتفاق در دقيقه ۲۶ برای بارسلونا تکرار شد و جرارد پيکه که در دفع توپی خطرناک با دروازه بان تيم خودی برخورد کرده بود، جايش را به دنی آلوز داد.

در حالی که مدافعان چلسی ستاره های گلزن رقيب را مهار کرده بودند، سرجيو بوسکتس در دقيقه ۳۵ از روزنه ايجاد شده استفاده کرد و توپ را به تور دروازه چلسی دوخت.

لحظاتی بعد جان تری کاپيتان جنجالی چلسی که به نظر می رسيد از حرکات زيبای پابه توپ آلکسيس سانچز مستاصل شده است، خارج از بازی و بدون توپ از پشت به او ضربه زد تا با همين حرکت ناشيانه، کارت قرمز بگيرد و از زمين بيرون برود.

آندرس اينيستا در دقيقه ۴۳ گل‌ دوم بارسلونا را زد تا نيوکمپ را غرق در شادی کند. هواداران پرتعداد حاضر در ورزشگاه سرودهای صعود را سر می دادند اما ناگهان راميرس با فرار به سمت عمق خط دفاعی بارسا، توپ را با ضربه ای چيپ از بالای دستان والدز وارد دروازه اين تيم کرد.

اين نتيجه می توانست چلسی را به فينال برساند، اما ابهام اينجا بود که آيا تيم دی ماتئو توان ۴۵ دقيقه مقاومت با يک يار کمتر را خواهد داشت؟

وقتی ليونل مسی در دقيقه ۴۹ ضربه پنالتی را از دست داد و توپ را به تير افقی دروازه چلسی کوبيد، آب سردی بر پيکر اين تيم پاشيده شد. در ادامه، هم مسی فروغ خود را از دست داد و هم انگيزه های چلسی مضاعف شد.

از طرفی هجوم های مکرر بارسلونا نيز آميخته با شتاب و سراسيمگی برای رسيدن به گل بود. در اوج حملات بارسلونا، دی ماتئو تعويض طلايی اش را انجام داد و فرناندو تورس را به جای دروگبا به ميدان فرستاد.

ال نينو که در چلسی رکورد ۹۰۳ دقيقه ناکامی در گلزنی را هم تجربه کرده است، يکی از معدود گل هايش و البته مهم ترين گل خود برای اين تيم را در دقيقه ۹۱ به ثمر رساند. او فرار خود را از ميانه ميدان آغاز کرد و والدس را دريبل زد تا تير خلاص را به سمت دروازه تيم محبوب اسپانيايی شليک کند.

ديديه دروگبا مهاجم ۳۴ ساله و ساحل عاجی نيز در بازی رفت تک گل تيمش را زده بود.

روبرتو دی‌ماتئو سرمربی چلسی که پس از ويلاش بواش هدايت آبی های لندن را به عهده گرفته، با اين تساوی به رکورد جالب ۱۵ مسابقه و فقط يک باخت دست پيدا کرد.

چلسی البته حالا علاوه بر جان تری که کارت قرمز گرفت و فينال را از دست داد، ميرليس و راميرس را نيز در بازی نهايی از دست داده است.

در ديگر ديدار مرحله نيمه‌نهايی ليگ قهرمانان اروپا، چهارشنبه شب رئال مادريد ميزبان بايرن‌مونيخ خواهد بود تا پای دوم فينال مشخص شود. رئال در بازی رفت ۲ بر يک مغلوب شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG