لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۰

وولف، شاهنامه طهماسبی و نهضت کرد (کتاب در هفته گذشته)


کتاب های وولف ، شاهنامه طهماسبی ، و رويای فرويد در هفته گذشته منتشر شدند

وولف و موج های سنت شکن


مورخان بر آن اند که ادبيات انگليسی زبان در دهه های آغازين قرن بيستم با سه رمان مهم ويرجينيا وولف ــ موج ها، به سوی فانوس دريايی و خانم دالووی ــ تحول يافت.


بخش هائی از رمان موج ها پيش از اين با ترجمه پرويز داريوش در ايران منتشر شده بود اما در هفته گذشته متن کامل اين رمان با ترجمه مهدی غبرائی، مترجم معتبر ايرانی، به بازار کتاب عرضه شد.


آثار ويرجينيا وولف، به ويژه اورلاندو و سه رمان بزرگ او ، چشم اندازهای تازه و بکری را در زبان، تکنيک های روايت، منظر راوی و ديگر عناصر فرم و ساختار خلق کردند.


سنت شکنی و نوآوری های وولف ، ابداع تکنيک های نو ، تلفيق خلاقانه تداعی آزاد و جريان سيال ذهنی با ساختاری منسجم و همگن، برگذشتن از راويت تک صدائی و زمان تک خطی، آفرينش شخصيت های زنده و خون داری که از منظر زنان جهان مردانه را به چالش می طلبند و تابو شکنی وولف در عرصه مبارزات برابری طلبانه زنان، نه فقط بر داستان نويسی که بر تحول ادبی و فرهنگی اروپا تاثيری ماندگار بر جای نهاد.


رمان موج ها از منظر ۶ روای درون مايه های مهمی چون مرگ و زندگی را با زبانی شاعرانه در قالب روايت زندگی شخصيت های خود به واقعيت داستانی بر می شکد.


شاهنامه شاه طهماسبی با ۱۱۸ مينياتور نفيس و ۲۸۵ مجلس اسطوره ها، شخصيت ها و روی دادهای تراژيک و حماسی شاهنامه را در پرده های زيبائی تصوير می کند که برخی از آن ها را بهترين و متعالی ترين نمونه مينياتور ايرانی ارزيابی می کنند

روايت های گوناگون در ۶ فصل کتاب درهم تنيده می شوند و ترکيبی همگن را در ساختاری منسجم خلق می کنند.


شاهنامه طهماسبی


هفته گذشته اعلام شد که شاهنامه طهماسبی، همزمان با همايش ملی شاهنامه نگاری در ايران در اردبيهشت ماه سال آينده، منتشر خواهد شد.


شاهنامه طهماسبی را يکی از نفيس ترين يادگارهای هنری دوره صفوی و يکی از ارزشمندترين آثار هنری ايران ارزيابی می کنند.


مصور کردن اين شاهنامه به روزگار سلطنت و به دستور بنيان گذار سلسله صفوی، شاه اسماعيل آغاز شد که اغلب مورخان او را پادشاهی متعصب در مذهب شيعه و ناسيوناليستی مستبد توصيف می کنند.


شاه اسماعيل که مليت ايرانی و مذهب شيعه را چون دو رکن اصلی سلطنت صفوی تلقی می کرد، نام پسران خود را از شاهنامه اقتباس کرد و دستور داد تا گروهی از برجسته ترين مينياتوريست های ايرانی روزگار شاهکار فردوسی را مصور کنند. فرزند او شاه طهماسب کار پدر به پايان برد.


شاهنامه شاه طهماسبی با ۱۱۸ مينياتور نفيس و ۲۸۵ مجلس اسطوره ها، شخصيت ها و روی دادهای تراژيک و حماسی شاهنامه را در پرده های زيبائی تصوير می کند که برخی از آن ها را بهترين و متعالی ترين نمونه مينياتور ايرانی ارزيابی می کنند.


شاهنامه طهماسبی با مقدمه خانم زهرا رهنورد منتشر خواهد شد اما برخی کارشناسان با اشاره به ارزش بی همتای کتاب و شهرت جهانی آن مقدمه هائی به قلم کارشناسان معروف و معتبر مينياتور و هنر و نقاشی کلاسيک ايرانی را توصيه می کنند.


هفته گذشته کتاب نهضت ملی کرد اثر پژوهشی وادی جويده ممنوع الچاپ اعلام شد

نهضت ملی کرد ممنوع الچاپ شد


هفته گذشته کتاب نهضت ملی کرد اثر پژوهشی وادی جويده ممنوع الچاپ اعلام شد.


نهضت ملی کرد از کتب مطرح دانشگاهی در جهان است و محافل کارشناسی و آکادميک جهان آن را يکی از معتبرترين منابع تاريخ کردها ارزيابی می کنند.


نهضت ملی کرد را مترجم و نويسنده برجسته ايرانی ابراهيم يونسی به فارسی ترجمه کرده است.


ايگلتون و اهميت نظريه


اهميت نظريه ، از پوليس تا پسامدرنيزم، نوشته تری ايگلتون، نظريه پرداز، منتقد و متفکر بزرگ معاصر، که درهفته گذشته منتشر شد، پژوهشی است جدی و بحث انگيز در باره کاربرد نظريه در نقد ادبی.


ايگلتون در اين کتاب با بررسی نسبت مفاهيمی چون ابر نطريه، نطريه و نقد ادبی با ادبيات و زندگی برخی از مهم ترين مفاهيم نقد و نظريه ادبی معاصر را بررسی می کند.


ترجمه مقاله مايکل پين در باره جهان نظری ايگلتون و مصاحبه او با مولف نيز در پيشگفتار کتاب آمده است. اين کتاب را احمدی آريان، نيما ملک‌محمدی، اميد نيک‌فرجام و شهريار وقفی‌پور به فارسی ترجمه کرده اند.


روياهای فرويد


با انتشار ترجمه فارسی کتاب روياها در هفته گذشته يکی از مهم ترين آثار زيگموند فرويد در دسترس علاقمندان فارسی زبان روانکاوی قرار گرفت.


کتاب ۱۲ سخن رانی فرويد را در باره منشا و تحليل روياها در بر می گيرد. اين کتاب را فرزام پروا به فارسی ترجمه کرده است.


XS
SM
MD
LG