لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۲۲

دی ماه ۱۳۸۵ خورشيدی – ۳ ژانويه ۲۰۰۷ ميلادی


در چنين روزی در سال ۱۶۴۹ ميلادی در حدود ۳۶۰ سال پيش شاه عباس دوم با لشکر خود، نيروهای هندی را از قندهار اخراج کرد و به تجاوز آنان پايان داد.


نيروهای هندی پس از چندی دوباره قندهار را اشغال کردند و شاه عباس دوم در سال های ۱۶۵۲ و ۱۶۵۳ ميلادی نيز به قندهار لشکر کشيد و نيروهای هندی را وادار به فرار کرد. قندهار در آن دوران بخشی از سرزمين ايران بود و اکنون يکی از استان های افغانستان است.


در سيزدهم دی ماه سال ۱۳۰۰ خورشيدی رضا خان پهلوی سردار سپه، سازمان ارتش ايران را تغيير داد و پنج لشکر را در پنج منطقه حساس ايران مستقر ساخت

در سيزدهم دی ماه سال ۱۳۰۰ خورشيدی رضا خان پهلوی سردار سپه، سازمان ارتش ايران را تغيير داد و پنج لشکر را در پنج منطقه حساس ايران مستقر ساخت.


لشکر مرکز در تهران، لشکر غرب در همدان، لشکر جنوب در شيراز، لشکر شرق در مشهد و لشکر آذربايجان در تبريز. سردار سپه فرماندهی لشکر مرکز را شخصا بر عهده گرفت.


وی همچنين مقرر کرد برای آموزش افراد اين لشکرها، يک دانشکده افسری در تهران تاسيس شود. اين حرکت رضا خان را که چندی بعد به پادشاهی ايران رسيد، می توان نخستين سازماندهی ارتش ايران در قرن بيستم دانست.


۱۳۱ سال پيش در چنين روزی در سوم ژانويه سال ۱۸۷۵ ميلادی پير لاروس اديب فرانسوی درگذشت. فرهنگ بزرگ لاروس از کارهای برجسته اين اديب و لغت شناس فرانسوی است.


وی همچنين کتاب های درسی را ساده و خلاصه کرد و همچنين شيوه تدريس در مدارس ابتدايی فرانسه را تغيير داد که در بسياری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفت.


در سوم ژانويه سال ۱۹۲۵ ميلادی بنيتو موسولينی رهبر فاشيست ايتاليا، پارلمان آن کشور را منحل کرد. وی پارلمان وقت ايتاليا را پايگاه تشنگان پول و قدرت و عامل سوء استفاده از دموکراسی ناميد. وی پس از انحلال پارلمان قدرت مطلقه را در آن کشور بدست گرفت.


در چنين روزی در سال ۱۴۳۱ ميلادی نيروهای انگليسی، ژاندارک را به يک کشيش فرانسوی تحويل دادند تا مجازات شود. اين کشيش فرانسوی ژاندارک را به اتهام جادوگری به مرگ محکوم کرد و دستور داد ژاندارک را که فقط ۱۹ سال داشت آتش بزنند.


۲۵ سال بعد، اسقف های فرانسوی از وی اعاده حيثيت کردند و او را يک فرانسوی وطن پرست خواندند. ژاندارک هنگام حمله نيروهای انگليسی به خاک فرانسه، به سربازان پيوست و درلباس يک مرد به مبارزه با انگليسی ها پرداخت. او با سخنان هيجان انگيز خود سربازان فرانسوی را برای نبرد با نبروهای انگليسی تشويق مي کرد.

XS
SM
MD
LG