لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۳
هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، در آستانه مذاکرات هسته‌ای گروه پنج بعلاوه یک و ايران از روز شنبه سفر خود به سه کشور عرب حوزه خليج فارس را شروع خواهد کرد.

هيلاری کلينتون طی روزها ۸ تا ۱۳ ژانويه از سه کشور امارات، قطر و عمان ديدار خواهد. اين دومين سفر هيلاری کلينتون به اين منطقه طی دو ماه گذشته است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گفته است: «وزير امور خارجه در هرکشور با مقامات رسمی آنها در خصوص مسايل منطقه ای و دوجانبه گفت وگو خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری رويترز، پس از انتشار اسناد وزرات خارجه آمریکا در ویکی لیکس در خصوص تمايل برخی از رهبران کشورهای عرب برای اقدامات سخت تر عليه ايران ، سفر خانم کلينتون به کشورهای حوزه خليج فارس، به مثابه فرصتی برای ترميم صدمه ناشی از انتشار این اسناد خواهد بود.

سفر خانم کلينتون به منطقه خليج فارس تنها چند روز پيش از آغاز دور دوم مذاکرات شش قدرت جهانی با ايران در در استانبول ترکيه است.

گفت‌وگوهای هسته‌ای ميان ايران و پنج‌ کشور عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان، که به گروه پنج به علاوه يک موسوم است، پس از ۱۴ ماه وقفه در تاريخ ۱۶آذر در ژنو از سرگرفته شده بود.

در جريان اين مذاکرات که دو روز به طول انجاميد، نتيجه خاصی اعلام نشد اما گفته شد که دور بعدی گفت‌‌وگوها در ژانويه در استانبول برگزار خواهد شد.

به گزارش رويترز، انتظار می رود هيلاری کلينتون احتمالا در سفر به عمان با مقامات اين کشور که رابطه خوبی با جمهوری اسلامی دارند، درباره دو شهروند آمريکايی بازداشت شده در ايران مذاکره کند.

طبق اين گزارش، هيلاری کلينتون همچنين در اين سفر به قطر در يک کنفرانس منطقه‌ای در اين کشور شرکت خواهد کرد. شرکت کنندگان دراين کنفرانس متشکل از نمايندگان جامعه مدنی و مقامات کشورهای منطقه خواهند بود و اين فرصتی را برای وزير امور خارجه آمريکا فراهم خواهد آورد تا درباره ايران با مقامات دیگر کشورهای منطقه نیز گفت وگو کند.

در همين حال، رويترز گزارش داده است که رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا روز يکشنبه به چين سفر خواهد کرد تا درباره کره شمالی و ايران با مقامات اين کشور گفت وگو کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG