لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۵۷

درگيری در قاهره ادامه دارد؛ «تيراندازی طرفداران مبارک به سوی تظاهرکنندگان»


درگيری ها در ميدان «تحرير» قاهره همچنان ادامه دارد و شاهدان عينی می گويند طرفداران حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، بامداد روز پنجشنبه به سوی تظاهرکنندگان حاضر در ميدان «تحرير» تيراندازی کردند که دو نفر کشته و شماری نيز مجروح شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه تيراندازی های پراکنده از ساعت ۴ بامداد روز پنجشنبه آغاز شد.

هنوز منابع رسمی و بیمارستانی خبرکشته شدن دو نفر در بامداد روزپنجشنبه را تایید نکرده اند.

این در حالی است که وزارت بهداشت مصر شامگاه روز چهارشنبه اعلام کرد که در درگيری ها بين طرفداران و مخالفان حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر، در اطراف ميدان «تحرير» قاهره سه نفر کشته و بیش از ۶۳۹ نفر زخمی شده اند.

احمد حسنی فرید، وزیر بهداشت مصر چهارشنبه گفت: بیشتر زخمی ها بر اثر برخورد سنگ مجروح شده‌اند و کسی به علت اصابت گلوله زخمی نشده است.

یک پزشک به خبرگزاری رویترز، نیز گفته است بیش از یک هزار و پانصد نفر در درگیری های روز چهارشنبه قاهره زخمی شده اند.

به گزارش شبکه الجزيره، درگيری بین طرفداران و مخالفان حسنی مبارک شامگاه چهارشنبه به شدت ادامه داشت و دو طرف به سوی يکديگر سنگ پرتاپ می کردند.

طبق اين گزارش طرفداران حسنی مبارک به طرف مخالفان حاضر در ميدان «تحرير» کوکتول مولوتف پرتاپ می کردند و صدای تيراندازی در اطراف اين ميدان به گوش می رسید.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، روز چهارشنبه از دولت مصر خواست تا درباره خشونت های روز چهارشنبه تحقیق کرده و مسببان را تحت تعقيب قضايی قرار دهد.

فيليپ کرولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا می گويد که خانم هيلاری کلينتون روز چهارشنبه تلفنی با عمر سليمان، معاون رييس جمهور مصر، گفت و گو کرده و بارديگر تاکيد کرده است که گذار سياسی در مصر باید هم اکنون آغاز شود.

فيليپ کرولی گفت: «خانم کلينتون بار ديگر موضع ما مبنی بر محکوميت خشونت هايی که امروز اتفاق اقتاد را تکرار کرد و خواستار تعقيب قضايی مسببان خشونت امروز (چهارشنبه) شد.»

فيليپ کرولی تصريح کرده است: «ما نمی دانيم آنها چه کسانی هستند که اين خشونت ها را در خيابان های قاهره مرتکب می شوند. ولی هرکسی که باشند باید پاسخگو باشند.اين تلاش خيلی روشنی بود برا ی خشمگين کردن تظاهرکنندگان.»

حمله طرفداران حسنی مبارک، رييس جمهور مصر، به مخالفان وی در ميدان «تحرير» قاهره، که از بعد از ظهر روز چهارشنبه آغاز شد، با تاريک شدن هوا شدت گرفت.

به گزارش شبکه الجزيره، نيروهای ارتش حاضر در ميدان تحرير به هزاران هوادار حسنی مبارک که به چاقو و چماق مسلح هستند، اجازه ورود به این ميدان را دادند.

تصاوير ويدئويی نشان می دهد که تعدادی از هواداران حسنی مبارک سوار بر اسب و شتر به مخالفان در ميدان تحرير حمله می کنند.

به رغم شدت گرفتن درگيری ها در ميدان تحرير تاکنون نيروهای ارتش حاضر در ميدان در برابر اين درگيری‌ها موضع بيطرفانه‌ای اتخاذ کرده اند.

آمريکا که طی ۹ روز گذشته خواستار پرهيز از خشونت در مصر شده است، روز چهارشنبه حمله به تظاهرات مسالمت آميز مخالفان را منزجرکننده خوانده و آن را محکوم کرده است.

رابرت گيبس، سخنگوی کاخ سفيد، با اشاره به حوادث روز چهارشنبه گفته است: «حسنی مبارک فرصت دارد تا به جهانيان نشان دهد که چگونه فردی است.»

بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد، نيز روزچهارشنبه گفته حمله به تظاهرکنندگان «غيرقابل قبول» است.

به دنبال شدت گرفتن اعتراضات و همچنين برگزاری تظاهرات ميليونی در مصر حسنی مبارک شامگاه سه شنبه در يک برنامه تلويزيونی اعلام کرد که در انتخابات آينده رياست جمهوری در ماه سپتامبر (شهریور ماه سال آینده) شرکت نخواهد کرد.

حسنی مبارک افزوده بود: «اين کشور من است. جايی که در آن زندگی کرده ام، برای سرزمينش جنگيده و از استنقلال و منافعش دفاع کرده ام و دراين سرزمين نيز خواهم مرد.»

اعلام کناره گيری حسنی مبارک انتخابات رياست جمهوری مورد قبول کسانی که به خيابان‌ها ریخته بودند، قرار نگرفت و روزچهارشنبه نیز اعتراضات ادامه يافت.

دیدن نظرات (۲۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG